112l "prawie Azja"

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Cześć,
Po dłuższym okresie śledzenia wątków na forum oraz przełamaniu kompleksów po tym jak widziałem Wasze akwaria, chciałbym przedstawić Wam moją przystań, gdzie zażywam relaksu gapiąc się bezwiednie przez długie chwilę :)
Jednocześnie chciałbym też podziękować kilku Wawarianom za wsparcie udzielane mi czy to w postaci natchnienie (@Limak86), czy darowizn roślinek i żyjątek (@Jarzy, @Waldas, @radmac)

Zbiornik w swojej aranżacji ma ok. 2 lat, przy czym tak naprawdę funkcjonuje od blisko 10, z jednym restartem i kilkoma większymi zmianami po drodze.
Natchnieniem właściwym był zbiornik @Limak86, azjatycki strumień z jego obsadą (głównie babki). Co prawda u mnie tak do końca nie wyszedł mi strumień, cały czas skręcałem w kierunku większej liczby zieleniny, ale babkami się zauroczyłem. Na dzisiaj obsada to:
- ławica Danio margaritatus,
- grupka babek, w tym Lentipes ikeae red papua, Blue stiphodon (chyba),
- przylga chińska (sierota, która została sama w sklepie, muszę dokupić jej koleżków),
- grupa tylomelani (Orange rabbit, jakaś odmiana Black/czasami w oświetleniu wydaje się że white spotted),
- kiełż meksykański (próba zasiedlenia dzięki uprzejmości @Jarzy i @Waldas), profilaktycznie wszystkie umieściłem za tłem i czekam na ich pierwsze pojawienie się po jasnej stronie akwarium :)
- niezliczone zastępy rozdętek i grupa zatoczków pink.

Z roślinek jak widać na zdjęciu zapewne, same niewymagające krzaczki jak cryptocoryne, sagittaria subulata, lotos zielony, trochę bucków, anubias (pinto lub nano), sußwasser tang, mchy (flame, christmas, giant willow moss).

Moim założeniem było akwarium proste i bezobsługowe. Nie leję żadnych nawozów, w warstwę żwirku wkładam raz na dłuższy czas kulki GT.

Technika też ograniczona do kubełka Tetratec Ex600, oświetlenie LED slim Aquael (2xsunny, 1xplant), napowietrzanie.

Kilka zdjęć akwarium i jego mieszkańców ...
Załączniki
Blue stiphodon
Blue stiphodon
Tylk-ów dwóch
Tylk-ów dwóch
Red papua (jeszcze ma czas na wybarwienie :)
Red papua (jeszcze ma czas na wybarwienie :)
Widok ogólny
Widok ogólny
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@jarks bardzo fajne :) Takie delikatne jest, w nastroju całkiem azjatyckie. Super te wielkie otoczaki!
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

eva pisze: niedziela 26 gru 2021, 17:00 @jarks bardzo fajne :) Takie delikatne jest, w nastroju całkiem azjatyckie. Super te wielkie otoczaki!
Dziękuję@eva za dobre słowo i jeszcze raz przepraszam za zamieszanie z odbiorem ryżanek od Ciebie.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Bardzo fajne szkiełko, w pozytywnym sensie klasyczne akwarium. Jak na strumień to sporo roślin, ale to tylko kwestia nazewnictwa, grunt żeby oko cieszyło i rybom było dobrze
A jak tam jest z filtracją, dmucha jakoś mocniej czy raczej "typowo"?

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Limak86 pisze: poniedziałek 27 gru 2021, 15:24 A jak tam jest z filtracją, dmucha jakoś mocniej czy raczej "typowo"?
Zdecydowanie to nie strumień :)
... Wylot ustawiony praktycznie zaraz pod taflą, ze strumieniem poziomo do lustra wody, a nie w kierunku dna.
Babki eksplorują całe akwarium, a ich ulubionym miejscem na podskubywanie jest tło (imitacja skałek, tło najbardziej zazieleniło się w akwarium, na kamieniach niestety nie ma takiego efektu, zapewne stąd też ich aktywność).
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Mały edit...
Dzisiaj dokupiłem 5 koleżków do mojej "przylgi chińskiej" (w przeciągu tygodnia rozeszły się w sklepie jak świeże bułeczki), ale cały czas miałem wątpliwości czy to faktycznie jest "przylga chińska" (taki był opis w sklepie, ale nie pasował mi w ogóle wzór plamek na jej ciele).
Po przejrzeniu "internetów" skłaniam się do twierdzenia, że moje maluchy to raczej Gastromyzon Punctulatus lub Ctenocephalus, a może oba naraz bo cześć egzemplarzy różni się od siebie tylko nie jestem do końca pewien czy to może taka młodzieńcza uroda i jak podrosną to się zmienią :). Część rybek posiada niebieskie płetwy ogonowe a część nie.

Fotki poniżej ...
Załączniki
Gastromyzon
Gastromyzon
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@jarks gdzie nabyłeś te otoczaki, jeśli można spytać? I jeszcze babki blue?
Jeśli chciałbyś jeszcze jedną Tylomelanię samiczkę to daj znać (chyba chciałeś kupić we Flower Fish, jeśli dobrze pamietam). Zastanawiam się nad oddaniem, bo ma u mnie trochę za ciasno (37 l i dużo korzeni, roślin), ciężko się jej przemieszczać i przekręcać ze swoją ciężką muszlą. Tylko ona nie ma tej muszli idealnej (trochę starta tu i ówdzie).
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@eva te otoczaki zebrane są "z pola", z rodziną czasami wyjeżdżamy na działeczkę poza Wawę i to najlepszy czas dla mnie na zbieranie kamoli, szyszek olchy czy pokrzywy :D
Bardzo chętnie przyjmę/zakupię/wymienię Panią Tylomelanię :)... Natomiast w Warszawie będę dopiero pod koniec lutego/na początku marca, gdyby mogła na mnie zaczekać, byłbym zobowiązany :)
Jeśli podobają Ci się te kamole, postaram się rozejrzeć przy najbliższej okazji za nimi i coś przygarnąć dla Ciebie, dużo potrzebujesz (do jakiego akwarium) ?
Jeśli chodzi o babki to spory ich wybór w momencie zakupu miał sklep Tapajos (min. 3 gatunki). To nie kryptoreklama, ale jeśli mam zakupy rybek w planie to w pierwszej kolejności jadę to Tapajos lub ostatnio NeonZoo.

Co do Flower fish... Chciałem tam kupić ale zrezygnowałem, w którymś z wątków opisałem dlaczego :(
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@jarks nie ma pośpiechu z Tylcią vel Ogórek. Ogólnie nie jest jej źle u mnie. Ja ja bardzo, ale to bardzo lubię, ale chyba będzie jej lepiej w większym akwa. Będzie się mogła swobodnie przekręcić. Ja mam jedno trochę większe akwa, ale też naćkane różnościami. Maluchy (Ogórki Juniory) jeszcze się przez pewien czas pomieszczą z Bojkiem.
Co do kamieni to jeszcze poszukam w okolicznych sklepach czegoś. Rozmyślam o tych babkach blue.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Jeśli chcesz kamienie to Party Gardena na Wawrze albo Imperium Kamienia w Łazach.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jarzy dzięki za ciekawe tropy :)

@jarks czy dokarmiasz swoje babki? Ewentualnie czym?
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@eva wszystkie rybki mają dostęp do liści ketapangu, pokrzywy, dębu oraz jak wspomniałem w pierwszym wpisie, mam tło imitujące skałki które się"zazieleniło". W tych właśnie miejscach najczęściej widzę babki, uwielbiają bujać się na liściach ketapangu lub Vallisneria, która jest częściowo na wylocie filtra (widziałem też podejmowane próby włażenie do tego wylotu, na szczęście niezbyt głęboko :).
Widzę również, że interesują się każdym innym jedzonkiem (staram się zawsze mieć 5-6 różnych pokarmów), które opada na dno (w szczególności interesują je tabletki ze spiruliną ale też mrożony solowiec).

Kusi mnie też żeby popróbować wyhodować taki zielony mech na kamieniach jak ma @Limak86, ale te próby będę prowadził raczej gdzieś na zewnątrz. Z tego co gdzieś czytałem dobrze takim glonom robi światło słoneczne i przenawożenie żelazem. Włożę więc jeden kamol na próbę do jakiegoś pojemnika, postawię na parapecie dodam żelazo i... zobaczymy co wyjdzie :D
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Mały update ...
Do akwarium trafili nowi mieszkańcy (Gastromyzon viriosus - najprawdopodobniej oraz stadko Oryzias woworae).
Oryziasy, jak widać na załączonych zdjęciach to przepięknie ubarwione rybki. Kupiłem ich całe stadko (20 sztuk). Samczyki, w zależności od wieku, zapewne także od pozycji w stadzie, mają ubarwienie od niebieskiego, do praktycznie ciemno granatowego koloru, z pomarańczowymi końcówkami płetw i obrzeży ciała. Samiczki z kolei, lekko żółtawe, delikatnie pomarańczowe końcówki ciała oraz przepiękne, błękitne oczka :) Po około miesiącu od zakupu zauważyłem, że kilka samiczek jednocześnie, pływa z ikrą. Bardzo "śmiałe" rybki, jedzą każdy rodzaj pokarmu, w tym roślinny (podaję płatki 3-Algae).
Zmieniłem także trochę aranżację, tzn. dodałem więcej otoczaków na środku akwarium, przy okazji zmniejszyłem ilość sagittaria subulata, tak aby uzyskać więcej miejsca oraz dodałem mały filterek (znaleziony przy okazji porządków w szafce) przy dnie, do którego dodatkowo podłączyłem napowietrzacz, żeby uzyskać "prąd wody z bąbelkami".
Wszystko wskazuje na to, że dodanie otoczaków sprawiło, że zarówno babki, jak i przylgi są śmielsze, praktycznie "pozują" do zdjęć, mniej się przeganiają (potrafią na jednym kamieniu "wspólnie siedzieć", co wcześniej praktycznie się nie zdarzało) oraz nabrały intensywniejszych barw.
Poniżej kilka zdjęć nowych mieszkańców...
Załączniki
Gastromyzon, o którym wspomniałem poprzednio
Gastromyzon, o którym wspomniałem poprzednio
Gastromyzon viriosus (prawie tygrys :)
Gastromyzon viriosus (prawie tygrys :)
Oryzias woworae - samiczka z widoczną ikrą
Oryzias woworae - samiczka z widoczną ikrą
Oryzias woworae - samczyk w pięknych barwach bez retuszu w Photoshop :)
Oryzias woworae - samczyk w pięknych barwach bez retuszu w Photoshop :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@jarks przepiękne rybki kupiłeś, oba gatunki :) Ryżanki trafiły Ci się super wybarwione, w sklepach zwykle tak nie wyglądają. Nie raz chciałam mieć te rybki, tzn. Waworae. W sklepach zawsze zwracają moją uwagę. Ryżanki to bardzo piękne i efektowne ryby, wszędzie ich pełno, są śmiałe i zawsze głodne ;)
Sądzę, że małe Ryżanki będą się u Ciebie pojawiać codziennie. Tylko słabo z przetrwaniem w zbiorniku ogólnym. W kotniku też nie udawało mi się ich odchować, bo są mniejsze niż dziurki w najdrobniejszej siateczce i po prostu wychodziły. Jedynie w osobnym akwarium przeżywały.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Świetne te cudaczki
Zapodaj proszę fotkę całego zbiornika, bo jestem ciekaw jak on teraz wygląda.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Limak86 pisze: środa 04 maja 2022, 16:53 Zapodaj proszę fotkę całego zbiornika, bo jestem ciekaw jak on teraz wygląda.
Proszę bardzo (przepraszam za jakość, ale nie byłem w stanie zrobić lepszego ;))
Z tą ilością kamoli wygląda może trochę "przyciężko", ale jak wspomniałem chyba rybki szczęśliwsze...
Akwarium praktycznie nienawożone, pomimo tego roślinki po lewej mają kolory od brązowego do bordowego. Aklimatyzacja ich trwała jednak kilka dobrych miesięcy (prezent od Jarzego, musiały więc przestawić się dość mocno na nowe warunki, ale warto było czekać :)). Z ciekawostek - sypię mironekuton od czasu do czasu (raz na 2-3 tygodnie), który otrzymałem jako gratis do jakiegoś zamówienia.
Rośliny może nie są idealne, ale sukcesywnie zarastają akwarium. Z porażek, niestety babki Red papua i czarne Tylomelanie dość szybko "odeszły". Z roślin, bucki nie przyjmują się i rozpuszczają po kilku tygodniach, a niektóre mchy jak Phoenix czernieją i jakby "glonieją", po czym usuwam je z akwarium :(
Załączniki
IMG_20220505_174801.jpg
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Porażki się zdarzają, sam wiem o tym aż za dobrze...
Ale generalnie akwarium wygląda świetnie, bardzo naturalnie - otoczaki robią robotę faktycznie
Takie żwirowo-otoczakowe dno jak tutaj i u mnie, bardzo mi się spodobało i będę je na pewno powielał w kolejnych aranżacjach. Dużo fajniej to wygląda niż typowy piasek czy żwirem sam bez kamieni.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@jarks dużo kamieni, ale skoro rybki potrzebują to bardzo dobrze. Będą miały co jeść jak porosną glony. Współczuję utraty stworków. Te babki red Papua, które widziałam w sklepach były raczej wychudzone (duża głowa). Jakoś nie wyglądały dobrze.
ODPOWIEDZ