Oświetlenie nocne w akwarium

Oświetlenie naszego akwarium.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Sporo osób opisujących swoje zbiorniki w Internecie stosuje oświetlenie nocne w akwariach. Jak to w życiu bywa, zdania co do tego czy ma to sens czy nie są mocno podzielone.

Pytania do Was:

1) stosujecie/nie stosujecie.
2) Jeśli tak to jakie widzicie zalety/wady?
3) Jakie znajdujecie uzasadnienie dla takiego oświetlenia oprócz względów estetycznych?

Zaczynając od siebie mogę napisać, że po 3 latach stosowania takiego oświetlenia nie dostrzegam żadnych sensownych korzyści dla ryb. Plusy wiążą się z opiekunem tj. estetyka, możliwość obserwacji bo wyłączeniu głównego oświetlenia, lampka w nocy gdy trzeba wstać i się napić wody w kuchni :D
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Kadafix
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 13:48
3
Lokalizacja: Niedaleko Brzydgoszczy :)
Imię: Przemek
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Wiek: 28

Nie stosuję, ale z tego co kojarzę, to skalary potrzebują oświetlenia nocnego do pilnowania ikry i młodych w nocy. Więc to na duży plus tego oświetlenia
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

inerkoma pisze: środa 26 sty 2022, 11:47 , lampka w nocy gdy trzeba wstać i się napić wody w kuchni
kiedyś wszystkie poradniki dla akwarystów mówiły żeby akwarium nie traktować jak lampę nocną.
Według mnie oświetlenie nocne to czysta komercja.
Przecież np w Amazonii niema latarni więc tam w nocy jest ciemno jak ...
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

Może to mit, ale ponoć światło nocne (np.taka 1W led niebieska ) zmniejsza stres u ryb , zwiększa rozpoznawanie terenu i powoduje, że ryby rzadziej wyskakują z akwarium.
Miro, "latarnia" to fazy księżyca. ;)
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Poranna Witaj Zmiano pisze: środa 26 sty 2022, 22:55 "latarnia" to fazy księżyca
Pod warunkiem, że widać go znad wody. ;)
Jakoś nie podejrzewam, żeby się rybki opalały w świetle księżyca, prawdopodobnie nawet na spoczynek wybierają miejsca gdzie nie będą widoczne drapieżnikom, czyli w zupełnej ciemności.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

Taki bojek śpi często przy lustrze wody na jakimś liściu i się nie chowa w najciemniejsze zakamarki.
Różne rybki mają różne zwyczaje. Jedne będą wolały ciemność jak w doopie szatana, ale może dla innym takie tlące się światełko będzie wsamraśne. Tak se gdybam, nie jestem znawcą.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Poranna Witaj Zmiano pisze: czwartek 27 sty 2022, 07:28 Różne rybki mają różne zwyczaje.
albo przystosowują się do warunków panujących w naszych akwariach
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Osobiście nie widzę żadnych korzyści dla ryb z zastosowania takiego światła. W mojej ocenie ryby po zgaszeniu głównego oświetlenia i pozostawieniu diod niebieskich i wygaszeniu ich po 3h zachowują się tak samo. Rzekł bym nawet, że w głębokim poważaniu czy mają "niebiesko" czy kompletną ciemność.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Znalazłem kiedyś badania na temat wpływu światła. Dużo ryb ma cykle życiowe powiązane z fazami księżyca, najmocniej widać to u ryb morskich. Fazy księżyca to nie tylko zmiana oświetlenia, ale również zmiany pól geomagnetycznych, siły przyciągania grawitacyjnego i amplitudy pływów. Wydaje się jednak, że to właśnie zmiany siły oświetlenia mają najważniejszy wpływ (choć u niektórych ryb istotne były też związane z cyklem księżycowym zmiany pól elektromagnetycznych). Z badań wynika, że głównym przekaźnikiem informacji o fazie księżyca jest wydzielanie melatoniny przez rogówkę oka i szyszynkę, która u ryb kostnoszkieletowych pełni rolę dodatkowego fotoreceptora (prawdziwe "trzecie oko", choć funkcjonalnie odbierające tylko natężenie oświetlenia). Badania wykazały, że poziom melatoniny jest różny dla różnych faz księżyca (oczywiście w nocy), zmiana siły oświetlenia między nowiem a pełnią jest wystarczająca do różnicowania poziomów hormonu. Tutaj zakończę, bo dalsza część artykułu traktowała o różnych receptorach melatoniny, ekspresji mRNA i innych pierdołach. Konkluzja była taka, że wszystko wskazuje na powiązanie zależnego od fazy księżyca poziomu melatoniny z np. momentem rozpoczęcia tarła u niektórych gatunków (takie ryby mają nawet swoją angielską nazwę "Lunar Spawners").

Tak więc poziom oświetlenia nocnego może mieć wpływ na zachowanie ryb w akwarium. Żeby jednak oświetlenie nocne miało sens, powinno symulować fazy księżyca a nie palić się co noc z taką samą siłą, bo wtedy faktycznie nie ma to sensu i może być wręcz szkodliwe (ludzie też mają problemy związane z poziomem melatoniny śpiąc przy włączonym świetle).
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Moim zdaniem oświetlenie nocne jest zbyteczne. Jeżeli ktoś chce zapewniać rybom warunki zbliżone do tych w naturze czyt. akwarium biotopowe, to powinien przygotować pod nie cały zbiornik czyli faunę, florę i dopiero potem oświetlenie. Jest to wyzwanie dla ambitnych. Jeżeli piszemy o rozmnażaniu m.in Pterophullum i wpływie oświetlenia na udany odchów to troszkę są to rozbieżne tematy ponieważ do udanego odchowu wielu ryb, nie tylko Pterophyllum potrzebne są "specjalne" warunki. Dostosowanie samego oświetlenia to zbyt mało. Jestem natomiast zwolennikiem stymulacji siły oświetlenia (świty i zmierzchy) w ciągu dnia. Moim zdaniem to bardziej istotne niz nocne oświetlenie dla dobrostanu ryb. W naturze światło nie gaśnie i nie zapala się w jednej chwili:-)
sibelius
Posty: 83
Rejestracja: piątek 19 mar 2021, 19:36
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 19 times

Kiedy miałem sumiki szkliste, pływały aktywnie po całym akwarium i jadły tylko przy zgaszonym świetle. Zostałem obdarowany lampką ledową do świecenia w nocy - taką aquaelową pierdołą, która punktowo świeciła na niebiesko. Nie tylko beznadziejnie to wyglądało, ale też sumiki pływać w tym świetle nie chciały.
Sprawdzała się za to świetnie latarka ledowa, położona na pokrywie i święcąca białym światłem przez długą, wąską szparę między klapką do karmienia a pokrywą. Efekt wyłaniania się ryb z mroku powalający! Nie stosowałem całonocnie, tylko do karmienia.

Co do faz księżyca, to kiedyś rozmawiałem ze sprzedawcą z myszkowskiego sklepu akwarystycznego o nocnym oświetleniu i według niego jest niezbędne, imitujące pełnię księżyca, np przy rozmnażaniu hokejówek.
ODPOWIEDZ