Hydroponika.

Skuteczna filtracja wody w akwarium.
DanielP
Posty: 554
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 52 times
Been thanked: 106 times

Hydroponika to jedna z ciekawych i skutecznych metod filtracyjnych w akwariach. Widzę, że w tym dziale jeszcze nie ma takiego tematu więc poproszę osoby stosujące tą metodę filtracji o podzielenie się doświadczeniami :D
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 431
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 69 times
Been thanked: 35 times

Miałem hydropinikę 10 lat temu :)
Najpierw w 112l z Apisto, zrobiona ze skrzynki balkonowej, napędzana jakąś głowicą z gąbką. Trochę partyzantka bo nie miałem komór i przelewu awaryjnego. Rosły w niej skrzydłokwiaty, epipremnum, zielistka i trzykrotka.
Następnie w 160l także z Apisto rośliny wkładałem prosto do wody. Fajny efekt korzeni w wodzie. Tu miałem tylko epipremnum i zielistkę, w krótkim czasie zarosły całą górę akwarium.
Następna przymiarka do prawdziwej hydroponiki była w 540l. Tu hydropinikę skleiłem z akrylu. Pierwsza komora wlotu wody (1/2") z gąbką żeby wyłapywała resztki zanieczyszczeń, następnie ścianka na 3/4 wysokości rynny, koleją komora wysypana keramzytem. Ta komora była zakończona ścianką zrobioną z 2 kawałków akrylu. Pierwszy sięgał od dna do 5cm wysokości, następnie przerwa 2cm i drugi kawałek do 3/4 wysokości rynny. Dzięki temu rozwiązaniu poziom wody w komorze z roślinami miałem ustalony na 5cm a dzięki szparze 2cm keramzyt nie przelatywał do następnej komory. W tej komorze był powrót i rewizja, obie 3/4".

Teraz w głowie rodzi mi się plan pod 120x50x40 dla Apisto, na 100% będą rośliny w części nadwodnej. Zastanawiam się też nad małą hydroponiką.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Odświeżę nieco temat. Chodzi mi po głowie Aquael Versa Garden Zestaw Startowy. W tej wersji nie posiada on oświetlenia i keramzytu - same moduły. Myślałem o dwóch takich kompletach co w rezultacie dałoby 24 doniczki na różne rośliny. Taki mały wertykalny ogród na ścianie. Belka, którą mam nad akwarium spokojnie wygeneruje wystarczającą ilość światła, nawet gdybym ją dał wyżej niż aktualnie. Co myślicie? Ma to sens?
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Limak86
Posty: 378
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 131 times

inerkoma pisze:Odświeżę nieco temat. Chodzi mi po głowie Aquael Versa Garden Zestaw Startowy. W tej wersji nie posiada on oświetlenia i keramzytu - same moduły. Myślałem o dwóch takich kompletach co w rezultacie dałoby 24 doniczki na różne rośliny. Taki mały wertykalny ogród na ścianie. Belka, którą mam nad akwarium spokojnie wygeneruje wystarczającą ilość światła, nawet gdybym ją dał wyżej niż aktualnie. Co myślicie? Ma to sens?
Kiedyś oglądałem takiego gościa na YT - "tramadolihydrochlor" czy jakoś tak Obrazek
On kiedyś z tym sporo próbował, może te jego zmagania rozjaśnią Ci sprawę.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@Limak86 oglądałem już jego dokonania i trochę innych. Bardziej myślę o tym czy ma to sens.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 564
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 44 times
Been thanked: 89 times

Ale sens zależy od tego do czego Ci ta hydro potrzebna. ;)
Jeśli chodzi o walory ozdobne, zielona ściana itp, to jak najbardziej zawsze warto. Jeśli ma działać jako wyjaławiacz wody, to też warto, chyba że zależy Ci na roślinach w akwarium - wtedy możliwe że trzeba będzie suplementować.
Mi w tych zestawach brakuje możliwości łączenia ich w prosty sposób w poziomie, tak żeby złożyć dwa, trzy rzędy na długość akwarium i zasilić to jedną pompą.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Idea jest taka żeby pełniło to funkcje przede wszystkim ozdobne. Faktycznie jest jak piszesz tj. wszystko spoko jak podłącza się jeden moduł. Jak są dwa i więcej obok siebie to trzeba już kombinować z dopływem wody. Weryfikowałem rozwiązania innych producentów. Co do zasady wszystkie działają na podobnych zasadach.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
ODPOWIEDZ