Podmiana wody w akwarium

Różne aspekty akwarystyki.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Ostatnio stwierdziłem, że nie chce mi się już biegać z wiadrami z wodą z akwarium i zacząłem szukać jakiegoś sposobu jak ten pomysł urzeczywistnić. Nie mam możliwości zaimplementowania stałej podmiany wody, nie wyleje również wody z podmian do ogródka. Do tej pory do tego celu służyło mi wiaderko. Szukając w sieci jakiś gotowych rozwiązań natknąłem się w zasadzie na dwa:

https://www.jbl.de/pl/produkty/detail/2 ... country=pl

Oraz

https://www.oase.com/pl-pl/products-a-z ... 27427.html

Macie jakieś doświadczenia z powyższymi? Jakie są Wasze metody na podmianki wody? Bardziej interesuje mnie wylewanie wody z akwarium niż nalewanie.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

U Ciebie sprawdzi sie opcja nr 2.

Zatrzymujesz dcp, pozwalasz aby woda zleciala do sump’a i następnie taką pompką wypompowujesz cala wode z sumpa do zlewu w kuchni. Tylko potrzebujesz np. Turbo1500 lub coś w ten deseń i długi kawałek węża. Ja tak robiłem u siebie pompką na 12V (taką do wody od kampera).
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Ja w sumpie z krewetkami miałem dodatkowe wyjście za pompą- trójnik- zawór przejsciówka na gwint- złączka ogrodowa. Pod to podłączałem wąż, drugi koniec do kibelka (jak było zimno) albo do ogródka (jak było ciepło).
To samo miałem w swojej 540l jak jeszcze miałem cały ten system filtracji, z tą różnicą, że wylewałem tylko do ogrodu więc w zimę ćwiczyłem spacer farmera z wiadrami :)
W drugą stronę w przypadku regału baniaki 25l i 30l z rozrobionymi minerałami stały w wannie a do środka wkładałem pompkę 12V na zapalniczkę samochodową z tym samym wężem co przy wylewaniu wody. Rhino mi podpowiedział takie rozwiązanie. Później wrzucę jej zdjęcie.
W 540l jak jest ciepło to leję z kranu z podwórka a w zimę spacer farmera ;)
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Tyle że ja nie chcę wypompowywać całej wody z sumpa. Owszem zdarza się, że spuszcze wiadro wody ale głównie wodę wylewam bezpośrednio z akwarium wybierając możliwe największą ilość kup i innej materii organicznej. Ten system Oase wyjdse się ok. Mam wolną Sicce Syncre Silent 1.0 która może pracować również poza akwarium. Sprawdzę w weekend czy to co wymyśliłem będzie działać. Woda będzie wylewana do zlewu w kuchni.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Podmiany robisz na wyłączonej pompie?
Jezeli nie to Ty wylewasz wodę z akwarium do zlewu a pompa z sumpa do akwarium. Czyli wychodzi na to, że w sumpie ubywa wody.

Nie masz odpowiednio dużej komory pompy żeby w niej robić podmiany?
Ja w regale miałem połączone komory o pojemności ko 70l ( docelowo 12 akwariów o pojemności 45l gdzi chciałem podmienić po 5l) jak dobrze pamiętam i tyle mogłem na raz podmienić.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

cinek1916 pisze: wtorek 01 lut 2022, 10:28 Podmiany robisz na wyłączonej pompie?
Dokładnie tak. Pompę wyłączam przy podmianie wody. W kominie przy samym dnie zbiera się mnóstwo syfu, który odciągam pompą do podmian.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Niebardzo potrafię sobie to wyobrazić.
Pompę do podmian wsadzasz do komina i z niego pompujesz wodę do zlewu? Ile tej wody podmieniasz?
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

Pompka wodna JBLa jest beznadziejna. Zrobiona z miękkiego plastiku, co chwila się rozpada. Zdecydowanie odradzam. Mam też inną, dostałem od Tonida, jest dużo lepsza. Jak będziesz zainteresowany, to sprawdzę w domu nazwę firmy.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

A nie prościej z grawitacji skorzystać???
Jeśli czyscisz akwarium w środku, do odmulacza podpinasz odpowiednio długi wąż do twoich celów i umieszczasz końcówkę w odpływie docelowym. Zasysasz i z głowy.
Tak bawiłem się i bawię do tej pory. Bez wiaderek, szkoda kręgosłupa - i tak go nie mam.
W druga stronę pompa do wody brudnej/czystej za 90pln.
Podmiana 200l wody to okolo 20 minut. Wolniej woda się spuszcza niż napelnia.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

cinek1916 pisze: wtorek 01 lut 2022, 12:57 Niebardzo potrafię sobie to wyobrazić.
Pompę do podmian wsadzasz do komina i z niego pompujesz wodę do zlewu? Ile tej wody podmieniasz?
Źle to ująłem. W trakcie podmiany czyszczę między innymi dno komina ale nie robię całej podmiany z komina :)

W trakcie serwisu staram zbierać się jak najwięcej rybich kup. Z sumpa owszem było by wygodniej ale: jest w nim mniej wody niż zwykle podmieniam więc nie widzę sensu opróżniać go by następnie zrobić resztę roboty w akwarium. Kupiłem już 10m węża 16/22 zapnę do niego tę pompę Sicce Syncre Silent 1.0 na jeden króciec, a na drugi wąż 12/16 do zbierania syfu. Wylot węża dam do zlewu w kuchni, resztę zrobi grawitacja.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
ODPOWIEDZ