Hodowla zaglonionych kamieni

Różne aspekty akwarystyki.
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

W związku z szykowanie się do zakupu glonożernych Babek postanowiłam spreparować jedzenia dla nich. Kamienie zalane woda akwariową ( w piątek dorzucę bruda z filtra). Stoją na parapecie (żaluzje rozsunę), ale nie ma tam super światła w zimie. Ponieważ to moja pierwsza hodowla glonów na kamieniach bardzo bym Was prosiła o wszelkie wskazówki i porady. W szczególności chciałabym zapytać:
1. Czy wodę należy wymieniać i co ile?
2. Czy ma sens dołożenie lampki? Może powinna świecić także w nocy? Czy wtedy glony szybciej się wytworzą?
59BFA2E5-E47C-418E-8A83-0BFD6D14B111.jpeg
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Ja bym postawił na naturę. Jak nie chciałem to mi się zrobiła zielona woda w 10l.
Awatar użytkownika
Psyho
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:09
3
Been thanked: 7 times

Daj jakiegoś nawozy z żelazem i . Stosowałem ta metodę przy moim dawnym zbiorniku ze strumieniem
LGC
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 04 sty 2022, 17:48
2
Imię: Maciej
Has thanked: 45 times
Been thanked: 25 times

Hejka, hoduję całe glonarium do mojego projektu, więc podzielę się tym co poskutkowało.
Do wody dodałem masę nawozu do roślin doniczkowych - bo tylko takie mam. Gdybym miał nawozy akwarystyczne pewnie te bym podał. No i na pewno strzeliłbym tego dużo ;) Był to nawozów makro, ale pewnie mikro byłby lepszy, choćby przez żelazo.
Nad akwa lampa świeci 24h na dobę, bo tak bym czekał i czekał... chyba że zaglonione kamienie potrzebne Ci na za miesiąc-dwa.
Po trzech tygodniach mam glonową masakrę co bardzo mnie cieszy :)
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

LGC pisze: środa 02 lut 2022, 13:41 Hejka, hoduję całe glonarium do mojego projektu, więc podzielę się tym co poskutkowało.
Do wody dodałem masę nawozu do roślin doniczkowych - bo tylko takie mam. Gdybym miał nawozy akwarystyczne pewnie te bym podał. No i na pewno strzeliłbym tego dużo ;) Był to nawozów makro, ale pewnie mikro byłby lepszy, choćby przez żelazo.
Nad akwa lampa świeci 24h na dobę, bo tak bym czekał i czekał... chyba że zaglonione kamienie potrzebne Ci na za miesiąc-dwa.
Po trzech tygodniach mam glonową masakrę co bardzo mnie cieszy :)
dawaj zdjęcia
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

@Psyho dzięki. Czy lepszy nawóz mikro z żelazem, czy samo żelazo(znalazłam samo)?

@LGC to super, że możesz podzielić się swoimi aktualnymi obserwacjami :) Zdecydowanie potrzebuję szybciej. Może dam w takim razie mocniejsze światło. No i nawóz. Tak się zastanawiam czy nadmiar tego nawozu nie zaszkodzi potem rybom (nie skumuluje się w tych glonach)? Być może piszę tu chemiczne absurdy, bo w sumie nie wiem czy to się kumuluje.
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 480
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Eva, Kumuluje się, jakieś kosmiczne dawki nawozow bym sobie darował, a w szczególności metale ciężkie.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

Poranna Witaj Zmiano pisze: środa 02 lut 2022, 14:14 Eva, Kumuluje się, jakieś kosmiczne dawki nawozow bym sobie darował, a w szczególności metale ciężkie.
Dzięki. Ile będzie rozsądnie lać do takich słoików (i jak często) takiego nawozu?:

https://allegro.pl/oferta/nawoz-mikro-a ... YTdmNGY%3D
LGC
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 04 sty 2022, 17:48
2
Imię: Maciej
Has thanked: 45 times
Been thanked: 25 times

Zgodnie z prośbą zdjęcia z glonarium w załączniku.

Nawozu nie musisz dolewać. Nalejesz raz i czekasz. Pewnie ilości powyżej zalecanych dadzą glony. W takich miseczkach to pewnie dosłownie mililitr czy dwa.
Załączniki
IMG_20220202_203935.jpg
IMG_20220202_204023.jpg
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 480
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Piękne to. Muszę coś podobnego wymodzić.
Eva poproś kolegę o zaszczepki. :mrgreen:
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

@Poranna Witaj Zmiano a jak się szczepi? Bo u mnie nie brak glonów. Jest sporo nitek, ale tych chyba babki nie jedzą. Są takie obrastające np. Rurkę dla krewetek, watkowate, przypominające gałęzatkę ( czy to babka zje?). Na szybie zielone się tworzą, na korzeniu. Tylko na kamieniach nie jest zielono.
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

większość walczy z glonami a Ci chcą szczepki glonów - patologia ;)
Limak86
Posty: 378
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 131 times

U mnie z jakiegoś powodu zielonym filmem pokrywają się łatwiej niewielkie otoczaki rzędu kilku centymetrów, niż takie kamienie wielkości pięści. Nie rozumiem do końca tej zależności ale to może być kwestia porowatości tych kamieni - otoczaki mam takie chropowate za to te większe polne kamienie maja gładką powierzchnię.

Babki nie będą jadły glonów nitkowych itp bo nie do tego mają przystosowane pyszczki. One zdecydowanie wolą powierzchnie z których mogą zdrapywać zębami film glonowy z mikroorganizmami które w tym filmie żyją.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony czwartek 03 lut 2022, 10:40 przez Limak86, łącznie zmieniany 1 raz.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Limak86 Może po prostu na mniejszych kamieniach szybciej robi się grubsza warstwa...bo są mniejsze?
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

@Limak86 Dzięki, wrzucę też mniejsze otoczaki. A czy one zjedzą z szyby (bo na tylnej glon jest), albo z anubiasa, żabienicy?
Limak86
Posty: 378
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 131 times

eva pisze:[mention]Limak86[/mention] Dzięki, wrzucę też mniejsze otoczaki. A czy one zjedzą z szyby (bo na tylnej glon jest), albo z anubiasa, żabienicy?
Zjedzą z każdej powierzchni na której będzie interesujący je bufet ;)

PS. Dzisiaj po pracy jadę do Discusa, ciekawe czy znajdę jakieś nowe rybki do swojego strumienia...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka


[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 441
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Wiek: 52

Czasem natura sama stworzy coś ładnego...
Same przyszły (ok. dwuletni zbiornik wówczas), potem same poszły i już nie ma po nich śladu. W sumie to i z tamtego akwarium, i z badyli już mało co zostało, choć to lilak — tak na marginesie — super drewno do akwarium, bo w ogóle nie mięknie i jest bardzo trwałe.
Tu początek (wg EXIF 13 września 2010)
algaeroot1.jpg
algaeroot1.jpg (74.15 KiB) Przejrzano 2760 razy
A tu w pełnym rozkwicie (wg EXIF 1 listopada 2011)
algaeroot2.jpg
algaeroot2.jpg (91.48 KiB) Przejrzano 2760 razy
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 480
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

"Babki preferują miękkie glony np. okrzemki, cyjanobakterie czy zielenice"
tak wyczytałem.

Eye super te glony.

https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-roslin ... edogonium/
Ostatnio zmieniony czwartek 03 lut 2022, 11:47 przez Poranna Witaj Zmiano, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Limak86
Posty: 378
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 131 times

EyeQueue pisze:Czasem natura sama stworzy coś ładnego...
Same przyszły (ok. dwuletni zbiornik wówczas), potem same poszły i już nie ma po nich śladu. W sumie to i z tamtego akwarium, i z badyli już mało co zostało, choć to lilak — tak na marginesie — super drewno do akwarium, bo w ogóle nie mięknie i jest bardzo trwałe.
Tu początek (wg EXIF 13 września 2010)
algaeroot1.jpg
A tu w pełnym rozkwicie (wg EXIF 1 listopada 2011)
algaeroot2.jpg
Cuuuudo, normalnie jakby gałęzatkę rozciął i przykleił :)
Jak ja bym chciał mieć takie obrośnięte kamienie...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

Limak86 pisze: czwartek 03 lut 2022, 11:06 PS. Dzisiaj po pracy jadę do Discusa, ciekawe czy znajdę jakieś nowe rybki do swojego strumienia...
Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Daj znać co kupiłeś :)
Limak86
Posty: 378
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 131 times

eva pisze:
Limak86 pisze: czwartek 03 lut 2022, 11:06 PS. Dzisiaj po pracy jadę do Discusa, ciekawe czy znajdę jakieś nowe rybki do swojego strumienia...
Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Daj znać co kupiłeś :)
Raptem 2 roślinki kupiłem, żeby już cokolwiek kupić jak już tam byłem po tak długiej nieobecności.
Z ryb nic nie brałem... straszna masakra tam była z rybami. Babki 2 gatunki były ale jedne miałem a drugie w słabej kondycji. Poza tym w ogóle ławicówki wszelkie słabej jakości, więc nawet jak coś już byłem skłonny wziąć to mi się odechciało jak się przypatrzyłem :(

Sorry za OT.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

@Limak86 po czym poznam, że babki są w słabej kondycji? Niedługo będę próbowała kupić. Czytałam, żeby nie brać wychudzonych. Nie wiem jednak czy potrafię rozpoznać normalną tuszę babki. Może miałbyś dla mnie jakieś wskazówki? No i których w fiskusie nie kupować?
Limak86
Posty: 378
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 131 times


eva pisze:[mention]Limak86[/mention] po czym poznam, że babki są w słabej kondycji? Niedługo będę próbowała kupić. Czytałam, żeby nie brać wychudzonych. Nie wiem jednak czy potrafię rozpoznać normalną tuszę babki. Może miałbyś dla mnie jakieś wskazówki? No i których w fiskusie nie kupować?
Dobrze czytałaś, chodzi przede wszystkim o wychudzenie.
Łatwo to widać tuż za głową patrząc od góry - jeśli ciało za głową kontynuuje prawie taką samą grubość i powoli zwęża się ku tyłowi to jest super. Jeśli za głową ciało wyraźnie i nagle się zwęża i jest tak samo wąskie na całej długości to najpewniej jest coś mocno nie tak i lepiej nie ryzykować.
W discusie były wczoraj babki blue czy tam green (nie pamiętam jak oni je opisują) i one były słabe jakościowo a poza tym je już mialem, były też red lips - one były nawet niezłe ale też miałem.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

W jakich warunkach hodujecie swoje babki? Chodzi mi o parametry makro i dodatek lub brak CO2, napowietrzanie. pH mam OK.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 441
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Wiek: 52

Ostatni raz kupiłem cokolwiek w Discusie przed wizytą (kilka lat temu), w czasie której usłyszałem jak jakiś leszcz powiedział do koleżanki, że właśnie zamordował 3 złote. A tak umiejętnie łowił ryby, że mu jedna na podłogę spadła. Na takie podejście nie mam wpływu, ale mam wpływ na to, czy będę to sponsorował. No i nie sponsoruję. Ceny zawsze mieli z kosmosu, a nie szła za tym jakość. Jedyne co ich broniło i dawało renomę, to niespotykane gdzie indziej ryby, głównie zbrojniki, ale także np. kolcobrzuch mbu. Teraz nie wiem, jak jest pod tym względem...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
ODPOWIEDZ