Hodowla zaglonionych kamieni

Różne aspekty akwarystyki.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@EyeQueue Grubo. Od takich idiotów stronie.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Limak86 pisze: piątek 04 lut 2022, 10:34 a drugie w słabej kondycji. Poza tym w ogóle ławicówki wszelkie słabej jakości, więc nawet jak coś już byłem skłonny wziąć to mi się odechciało jak się przypatrzyłem
jeżeli zajmujesz się akwarystyką to powinieneś wiedzieć że ryby w sklepach są słabo albo w ogóle nie karmione.
Ryby których nikt nie kupuje i przebywają kila dni w sklepie dopiero są karmione.
Babki w sklepach zawsze są chudsze niż te w domowych akwariach.
Taki towar przybywa ze wschodu i sklep niema na to wpływu.
W tym roku w Diskusie kupiłem ponad 30 szt ryb i żadna nie padła.
Jak dla mnie Diskus jest sklepem godnym polecenia. Jak przychodzą ryby z podejrzeniem jakieś choroby sprzedawca zawsze uprzedza o kwarantannie
Jeszcze nie spotkałem się z wciskaniem ryb na siłę .
Tydzień temu byłem świadkiem jak sprzedawca odradzał kupna 2 Danio do 40 l akwarium.
EyeQueue pisze: piątek 04 lut 2022, 14:58 Ceny zawsze mieli z kosmosu
co nazywasz cenami z kosmosu ?
Wolę zapłacić 2 zł więcej i mieć dobrą jakość . Już trochę trzymam ryby i jeżdżę po sklepach i widzę w jakiej kondycji są ryby u konkurencji.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Może coś się poprawiło w tej materii, ale moje ostatnie zakupy u nich były dobre 7-8 lat temu, jak nie lepiej.
Habrosusy mieli bodaj po 12 zeta, gdy standardem wówczas było 8, a okazją 6. I z innych sklepów też nie padały. Ale, jak pisałem, nie dlatego ich omijam, choć zdaję sobie sprawę, że pewnie po tamtej załodze nie ma już śladu...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Znam sklepy gdzie ryby są dobrze karmione, nie głodzone i w dobrej kondycji. Jak przychodzą wychudzone to są szybko dokarmione i nie odstraszają wyglądem. Zatem argument że tutaj czy gdzie indziej ryb nie karmią albo karmią po czasie bo "tak się robi w tym biznesie" albo tym podobne wyjaśnienia, są dla mnie nie do zaakceptowania.
Ale temat wątku jest o hodowaniu glonów a nie o traktowaniu zwierząt, więc proponowałbym może już koniec OT?

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

Od lat kupuję w Diskusie. Nigdy nie przywlokłem choróbstwa, kupione ryby funkcjonują tak jak oczekuję, czyli bez problemu. Oczywiście nie jest idealnie, trzeba chwilę postać i przyjrzeć się rybom... Wczoraj oglądałem danio pręgowane - dużo zdrowych ryb, ale drugie tyle wychudzonych, nigdy bym ich nie kupił. Na plus - jedna czy dwie welonowe sztuki w tym towarzystwie. Co do obsługi - w tej chwili to katastrofa, rzeczywiście. Ale...z drugiej strony, kto z Was (nas) ekspertów, podejmie się takiej pracy :-)?
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Wracając do tematu (aczkolwiek uwielbiam Wawariańskie dygresje i czynnie w nich uczestniczę ;) to dodałam nawóz. Nie wiem czy nie za dużo. Chyba ok. 1 ml na słoik. Więcej nie będę dawała. Zastanawiam się czy dodać też ten nawóz do akwarium, w którym będą babki. Mam jednak wątpliwości. Mam tam nadmiar glonów nitkowatych (dają się usuwać, nie jest to apokalipsa), ale nie ma zielonych glonów na kamieniach. Nawóz by to może przyśpieszył, czy jednak nie spowoduje plagi glonów.
Ewentualnie ile dać? Dawkowanie z opakowania poniżej:
C1712252-B097-4A65-9F39-8C01583A40D2.jpeg
9A9F1B3D-21B4-40E9-87E5-6AAB8002760C.jpeg
W składzie znalazłam miedź. To nie wiem czy to się nadaje dla krewetek. Mimo krewetki na opakowaniu.
34B68D09-C655-4F34-A35E-39CE4E32C4EB.jpeg
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Ja bym nawóz dawał tylko do słoja. Jak w głównym akwarium wszystko rośnie jak trzeba to ja bym nie dodawał tam nic... lepsze jest wrogiem dobrego :)

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva pisze: sobota 05 lut 2022, 09:44 nie ma zielonych glonów na kamieniach
tu nie chodzi o glonu wielkości milimetra.
Kamienie nie muszą być koloru zielonego.
Wystarczy jak kamienie poleżą w starej wodzie dobrze naświetlonej.
Babki znajdą sobie pokarm w starym akwarium na kamieniach i liściach gdzie glony dopiero się pojawią a my jeszcze ich nie widzimy.
Mogą być kamienie lekko zielone ale bez kożucha zielonego
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Miro akwarium ma już kilka miesięcy więc sądzę, że na tych kamieniach i roślinach coś sobie znajda do jedzenia. Dla pewności będę wrzucała wafelki ze spiruliną. Kamienie nie są nawet lekko zielone, ale może jakiś glon tam jest.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Jak dolejesz do akwarium, wejdziesz na terra incognita, możesz szybko utracić kontrolę. Zdecydowanie hodowla w słoiku. Kluczem będzie duuużo światła. Wystarczy popatrzeć na rośliny w naturze. Taki pływacz, cały zamulony, ale rosnący w stawie u kuzynki, w pełnym słońcu, był jakieś trzy razy większy niż w akwarium (zwykłym — nie holendrze). Podobnie żabiściek, rdestnice, osoka. Unikaj jedynie niedoborów azotu, bo wtedy mogą sinice wystartować — wtedy pod żadnym pozorem nie wkładaj do akwarium, chyba że chcesz przetestować swoją cierpliwość.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@EyeQueue dzięki! Pewnie bym włożyła z sinicami, bo babki to jedzą. Jak unikać niedoborów azotu? Wlałam trochę brudu z filtra, nawóz i już więcej nie kombinuję z ta woda. Coś powinnam dolewać, zmieniać wodę?
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva pisze: sobota 05 lut 2022, 19:58 Pewnie bym włożyła z sinicami, bo babki to jedzą
a moje nie chciały tego jeść .
Sinica to nie glon .
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

eva pisze: sobota 05 lut 2022, 19:58 Jak unikać niedoborów azotu?
Jaki masz stosunek N:P:K w nawozie? Zawsze można dołożyć KNO₃, jak potrzeba, służę... Można też dokładać NH₃, co wymaga nieco ostrożności (BHP!). No i zawsze pozostają sposoby naturalne, choć nie będę Ci proponować jednego z nich...
Ale ptasie kupy zawierają dużo guanidyny (zgadnijcie, skąd nazwa), która podobnie jak mocznik, rozkłada się powoli, zapewniając źródło amoniaku o przedłużonym działaniu. A glony za amoniak podziękują, bo szybciej jest konsumowany niż azotany.

Współczynnik Redfielda nie jest precyzyjną wskazówką, bo dotyczy wody oceanicznej, nie słodkiej.
Np. roztwór do hodowli rzęsy (stosowanej w badaniach ekotoksyczności, więc wymagana jest normalizacja metodyki) zawiera:
N 84 mg/L, K 9,4 mg/L, P 3,7 mg/L. Dla zielenic azotu powinno być jeszcze więcej...

Jeszcze co do miedzi — powyższy roztwór zawiera także miedź: 0.080 μg/L, czyli 0,00008 mg/L. To naprawdę mikroelement, ale czy bez wpływu na zdrowie krewetek, można mieć wątpliwości. Wartości LOEC/NOEC podawane różnią się znacznie, ale szczególnie dla wylęgów skorupiaków bywają w okolicy tej liczby lub nawet poniżej.

LOEC = lowest observed efect concentration
NOEC = no observed efect concentration
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@EyeQueue ja nie miałabym problemu z sikaniem do słoika, miałabym trochę problem, żeby takie menu podać rybom ;) Na razie będę obserwowała. Jak będą sinice to nie dodam do akwarium. Ogólnie mierzę (w akwarium) tylko NH3, NO2, NO3, w razie potrzeby. Nie daję nawozów, CO2. Rośliny jakoś rosną, znalazłam takie, dla których moje warunki są w porządku. Szału nie ma, ale jest stabilnie, nie kombinuję z wodą.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Miro pisze: sobota 05 lut 2022, 20:14
a moje nie chciały tego jeść .
Sinica to nie glon .
[/quote]

Trochę się trochę dziwiłam, że jedzą sinice. Ale bakterie też są potrzebne do życia, może przewód pokarmowy niektórych babek to trawi. Otoski uwielbiają okrzemki, a to też nie glon.

@Limak86 czy wiesz może ile babek blue trzeba kupić, żeby czuły się dobrze? Moje Babki Dragon chyba lubią swoje towarzystwo. Samce się przeganiają od czasu do czasu, ale przynajmniej kilka babek ma norki blisko siebie, niektóre tuż obok.
Wiem, że samce blue trochę się przeganiają. Jeśli będą tylko samce babek blue to lepiej wziąć tylko jednego (bo brak samic), czy będzie się czuł samotny?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Babki mimo przeganiania nic sobie nie robią. Ja bym wziął kilka i się kwestią agresji tutaj nie przejmował. To są małe ryby mimo że długie, ciasno im raczej nie będzie jak weźmiesz powiedzmy 6 lub 8. Wieksza ilość będzie generować te "agresywne" zachowania ale to nawet lepiej bo ciekawiej dla obserwatora.
Ja od niedawna obserwuję taką wzmożoną aktywność u moich Sicyopterus longifilis - lepsze wybarwienie itd, jest teraz co obserwować, z babkami blue powinno być podobnie :)

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka




[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

eva pisze: niedziela 06 lut 2022, 07:59 @EyeQueue ja nie miałabym problemu z sikaniem do słoika, miałabym trochę problem, żeby takie menu podać rybom.
Czyli hodowla candiru w Twoim przypadku nie wchodzi w grę. :mrgreen:

Choć w rzeczywistości ryba kieruje się amoniakiem, a nie sikiem. Wpływanie do pęcherza jest omyłką. Ryba chce trafić do skrzeli innej ryby, żeby tam się zaczepić i pożywić krwią.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Limak86 pisze: niedziela 06 lut 2022, 09:52 Babki mimo przeganiania nic sobie nie robią. Ja bym wziął kilka i się kwestią agresji tutaj nie przejmował. To są małe ryby mimo że długie, ciasno im raczej nie będzie jak weźmiesz powiedzmy 6 lub 8.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
A wezmę, wezmę :) W związku ze zbliżającymi się urodzinami zamierzam koniecznie kupić (w sensie mój dobry mąż kupi) jeszcze babki blue. Co do Orange Goby to były tylko dwie. Była trzecia w drugim akwarium, ale wyglądała jakoś słabo, chudo więc nie wzięłam.
Sicyopterus longifilis- popatrzyłam na youtubie. Superowe :)
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

eva pisze:
Limak86 pisze: niedziela 06 lut 2022, 09:52 Babki mimo przeganiania nic sobie nie robią. Ja bym wziął kilka i się kwestią agresji tutaj nie przejmował. To są małe ryby mimo że długie, ciasno im raczej nie będzie jak weźmiesz powiedzmy 6 lub 8.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
A wezmę, wezmę :) W związku ze zbliżającymi się urodzinami zamierzam koniecznie kupić (w sensie mój dobry mąż kupi) jeszcze babki blue. Co do Orange Goby to były tylko dwie. Była trzecia w drugim akwarium, ale wyglądała jakoś słabo, chudo więc nie wzięłam.
Sicyopterus longifilis- popatrzyłam na youtubie. Superowe :)
No to wszystkiego najlepszego i czekamy na zdjęcia urodzinowych babek blue Obrazek
A propo babek blue i sicyopterus, to pozwolę sobie wrzucić fotkę gdzie widać różnicę wielkości między dorosłym stiphodonem a sicyopterusem... tak dla zobrazowania jakimi klocami są te drugie Obrazek
Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 o, matko! Gigant :) Ile mierzy?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

eva pisze:[mention]Limak86[/mention] o, matko! Gigant :) Ile mierzy?
Tak myślę że pod 10-11 cm to mają. Ale bardziej niż długość robi tu wrażenie grubość czy też raczej masywność ciała w porównaniu do stiphodonów.
Zwróć też proszę uwagę na moje kamienie w kontekście Twojej hodowli glonów. One nie są szczególnie zielone a jedynie pokryte lekkim zielonym filmem.
Mimo to 3 takie byczki sicyopterusa spokojnie się na nich najedzą i nie wyglądają chyba na szczególnie wygłodzone Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 to cenna uwaga, że wystarczy ten kolor. Na moich kamieniach, czy to w akwarium, czy w słoiku jeszcze nie ma nic zielonego. Mam nadzieję, że babki sobie coś znajdą. Na pewno są glony na liściach, szybach. Dziś też im coś dorzucę na wszelki wypadek. Natomiast nie widzę, żeby jakoś wyraźnie żerowały na powierzchniach. Ciągle tylko wariują. No i rano znalazłam ich wykopki, zatem piasek im się podoba ;)
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

EyeQueue pisze: sobota 05 lut 2022, 21:55 Współczynnik Redfielda nie jest precyzyjną wskazówką, bo dotyczy wody oceanicznej, nie słodkiej.
Panie kolego, proszę nie szerzyć herezji... ;)

Współczynnik Redfielda był stały w badaniach Redfelda, później to zostało zweryfikowane. Nawet w przypadku oceanów okazał się nie być stały i wykazuje różnice w zależności od szerokości geograficznej i dostępności nutrientów.
Martiny, A. C., Pham, C. T. A., Primeau, F. W., Vrugt, J. A., Moore, J. K., Levin, S. A., et al. (2013). Strong latitudinal patterns in the elemental ratios of marine plankton and organic matter. Nat. Geosci. 6, 279–283. doi: 10.1038/ngeo1757

W przypadku wód słodkich zmienność jest zwyczajnie większa a proporcje mogą być nieco inne.

Hecky, R. E., Campbell, P., and Hendzel, L. (1993). The stoichiometry of carbon, nitrogen, and phosphorus in particulate matter of lakes and oceans. Limnol. Oceanogr. 38, 709–724. doi: 10.4319/lo.1993.38.4.0709
Hassett, R. P., Cardinale, B., Stabler, L. B., and Elser, J. J. (1997). Ecological stoichiometry of N and P in pelagic ecosystems: comparison of lakes and oceans with emphasis on the zooplankton-phytoplankton interaction. Limnol. Oceanogr. 42, 648–662. doi: 10.4319/lo.1997.42.4.0648
Sterner, R. W., Andersen, T., Elser, J. J., Hessen, D. O., Hood, J. M., McCauley, E., et al. (2008). Scale-dependent carbon:nitrogen:phosphorus seston stoichiometry in marine and freshwaters. Limnol. Oceanogr. 53, 1169–1180. doi: 10.4319/lo.2008.53.3.1169

Ergo, powinno się stosować współczynnik właściwy dla ekosystemu a nie ten klasyczny, który wszyscy podają.
Tutaj fajny artykuł dotyczący 15 brazylijskich jezior, choć można dane traktować bardziej ogólnie, bo pokrywają się z podobnymi badaniami ponad 220 jezior na całym świecie (Elser, J. J., Fagan, W. F., Denno, R. F., Dobberfuhl, D. R., Folarin, A., Huberty, A., et al. (2000a). Nutritional constraints in terrestrial and freshwater food webs. Nature 408, 578–580.):
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Po tygodniu nie widać przełomowych zmian. Woda ma lekko (minimalnie) zielonkawy odcień, czego nie widać na zdjęciach. Nie wiem, czy osad na kamieniach to okrzemki czy tylko brud z filtra, który dolałam.
C1E5E139-BF32-4201-ADA7-31A6D78675D7.jpeg
C6464076-E074-4DB8-BF04-A38F456A49C7.jpeg
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

odpal nad kamieniami jakąś lampkę led, najlepiej zimną (w sensie kolorystycznym) i świeć od samego rana do późnego wieczora.
teraz jest ciut mało światła w naszej szerokości geograficznej.
Na zdjęciu - po tygodniu w awaryjnym zbiorniku 25l postawionym dla przecinków galaxy gdzie świecę od 8 do 22~23 (a sam zbiornik ma 1,5 tygodnia)
IMG_20220210_092714.jpg
Wawariat
ODPOWIEDZ