Jaka to Babka/ Stiphodon?

eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Wskazówka do identyfikacji gatunku. Mają łezki pod okiem, jak jocker ;). Jedna wyraźniejsze.Może to są Stiphodon Jocker ;)
CE5C6BDD-2BD9-40BD-968E-67B12E1107C2.jpeg
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Miro dzięki, kilka tam jest z łezkami. Trzeba cierpliwie poczekać, czy się nie wybarwią. Inaczej to jak z kiryskami. Na razie stawiam na maculidorsalis, inaczej Orange-Fin goby (też maja niewielkie łezki), bo podobno handlarz mówił o pomarańczowych płetwach. Są tez dość podobne jak oglądam filmy. Natomiast nie mam pewności co to tego czy nie są raczej wszystkożerne niż glonożerne. One nie dziubdziają pyskiem po po zaglonionych powierzchniach, liściach tak jak to widzę na youtubie u babek glonożernych. Z akwarium znikły mi też mini Drobnotki i małżoraczki,, a krewetki się pochowały. Szczęściem wczoraj DanielIP przygarną praktycznie wszystkie mniejsze Drobnotki, które udało mi się wyłapać.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Kształt pyska i jego skierowanie bardziej do przodu niż w dół sugerowałoby drapieżność/ wszystkożerność.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 dla mnie ten kształt ich pyska jest zagadką. One Twoim zdaniem maja skierowany pysk do przodu?
Oj, to sobie załatwiłam kontrolera populacji.
To co one jedzą, jest bardzo ważne. Bananowce ich nie wyżywią, a artemię daję tylko od czasu do czasu. Jeśli potrzebują mięsa, to muszę im dostarczać. Natomiast jeśli są glonożerne, to powinnam je dawać sporadycznie.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

eva pisze:[mention]Limak86[/mention] dla mnie ten kształt ich pyska jest zagadką. One Twoim zdaniem maja skierowany pysk do przodu?
Oj, to sobie załatwiłam kontrolera populacji.
To co one jedzą, jest bardzo ważne. Bananowce ich nie wyżywią, a artemię daję tylko od czasu do czasu. Jeśli potrzebują mięsa, to muszę im dostarczać. Natomiast jeśli są glonożerne, to powinnam je dawać sporadycznie.
No mają pysk do przodu, inny wyraźnie od stiphodonów itp.
Ja bym je karmił zróżnicowaną dietą podobną do większości ryb jakie trzymamy w akwariach, nie sil się moim zdaniem na nic nietypowego. Jak jedzą płatki to dawać im płatki jak reszcie obsady. Jak zobaczysz że są za grube, otłuszczone, to za kilka tygodni możesz zmienić pokarmy na takie z większym procentem składników roślinnych.
Nie napinaj się, ciesz się fajnymi ciekawymi rybami, prowadź obserwacje i dziel się z nami Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Wydaje mi się, że to faktycznie sicyopus. Wygląda prawie tak samo jak Sicypous Red Lips goby (taki sam pyski i łezka). Tylko nie ma czerwonych ust.
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@eva bo masz samce, dziewczyny na pewno by użyły czerwonej pomadki na usta :mrgreen:
A serio, to super filmik wrzuciłaś (dokładnie o takim zachowaniu wspominałem, żałując że nie nagrałem swoich) :)
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Takie wybarwienie jak kolor na pysku itp często mogą być oznaką hierarchii w grupie albo ubarwieniem na tarło. Więc nie traktuj braku takowego ubarwienia jako argumentu przy oznaczaniu gatunku.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Limak86 pisze: środa 09 lut 2022, 20:46 Kształt pyska i jego skierowanie bardziej do przodu niż w dół sugerowałoby drapieżność/ wszystkożerność.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
No, na pewno miałeś rację. Płatki ze spiruliną trochę pojedzą, ale żadnych innych powierzchni zaglonionych nie tykają. Polują. Raczej jakiś gatunek sicyopus, tak jak mówiłeś.
Kolor na razie się nie zmienia. Troszkę nabrały wzorków. Odrobinę opalizują miedzią w odpowiednim świetle.
8C1294EE-68EC-4B02-BA9A-AB7B260E99AF.jpeg
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

To, że są drapieżnikami nie zmienia faktu, że są piękne :D
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@DanielP i bardzo ciekawe do obserwacji. Ciągle na widoku.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Ciagle nie wiem jaki to gatunek babki, ale bardzo go polecam (o ile nie posiadacie rybek mniejszych niż 1,5 cm- 2 cm). Jest to bardzo żywa, śmiała i ekspansywna rybka. Robi niesamowite tunele pod wielkimi kamieniami (w ciągu kilku sekund). Nie jest jednak z żadnej strony pomarańczowa (miała mieć pomarańczowe płetwy). Teraz nabrała raczej żółtawego koloru.
Ciagle próbuję uzyskać informacje od pana z neon zoo, co to za gatunek. Próbowałam mu też powiedzieć, że ona nie je glonów. Nie ma gęby przystosowanej do spożywania glonów i nie jest nimi zainteresowana. U niego jadła okrzemki, bo to nie glon ;) Skubie spirulinę z kamienia, ale żadnych innych suchych pokarmów. Najchętniej połyka żywe wodzienie (skacze do nich do tafli wody), artemię. Znikło mi też sporo ryb i chyba krewetek (albo się schowały).
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva pisze: niedziela 20 lut 2022, 13:14 Ciagle próbuję uzyskać informacje od pana z neon zoo, co to za gatunek.
a skąd ją ma ? Od dostawcy ? Z dostawcą ma co tydzień kontakt więc powinien się dowiedzieć co to za stwór.
Gorzej jak sam kupował na giełdzie
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Niestety nie wiem skąd ma. Miał sprawdzić na fakturze. Potem w sklepie jeden mówił, że nie wiedzą bo faktury już nie ma. Potem drugi przez telefon, że sprawdzi ;) Nie są tacy bardzo chętni, żeby ze mną konwersować na ten temat (bo na inne udzielali szczegółowych i wyczerpujących odpowiedzi). Wydaje mi się, że są bardzo zajęci. Natomiast faktura z nazwą babki musi być w ich księgowości, bo tego się nie wyrzuca. Mam już małą nadzieję, że się dowiem. Ale ciekawość akwarystyczna bardzo męczy ;) Ponadto gdyby mieli jeszcze sprzedawać te stwory, to lepiej żeby sami wiedzieli co one jedzą. Nie wydaje mi się, żeby mogły wyżyć bez dokarmiania.
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Chyba @eva faktycznie szanse małe na uzyskanie rzetelnej informacji, nawet gdyby faktura się odnalazła. Wcale nie będę winić sklepu, bo całkiem możliwe, że i "hurtownik" może być niezorientowany. Mogli wpisać cokolwiek z nazwą "babka" (szczególnie jeśli to babka dość niepospolita). Ja u nich kupiłem "przylgi chińskie", a jak poszperałem w necie to wcale nie wygląda jak chińska, na dodatek kupiłem najprawdopodobnie dwa różne gatunki :lol:
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@jarks może tak być. Dziś dokonam ostatniej próby męczenia panów z neon zoo ;)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Na fakturze „Stiphodon sp. Orange goby”. Pan z neon zoo powiedział, że pewnie dostawca sam nie wie co to za gatunek. Być może będą jeszcze zamawiali w przyszłości, bo zaciekawiło go, że to taka rzadka babka.
Po tym opisie „Stiphodon Orange” podejrzewałam początkowo, że to Stiphodon maculidorsalis, ale tak na pewno nie jest. Teraz uważam, że to sicyopus zosterophorus samica. Samce są pomarańczowe, ale samice nie. Obejrzałam kilka filmów na YouTube i jestem prawie pewna, że to samice wymienionego gatunku. Dieta też pasuje. Nie nadają się dla krewetek, bo aktywnie polują. Szkoda, że mi choćby jednego samca nie sprzedali, ładne są.
Poniżej film. Kolorowy samiec i bezbarwna samiczka, wyglądająca dokładnie tak jak moje, tylko jakaś grubsza (ikra?). Nawet ma na głowie taki romb jak jedna z moich.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Urodziło się sporo krewetek blue velvet (i blue jelly) i jakoś żyją. Nie widzę, żeby Sicyopusy na nie polowały. Możliwe, że są zbyt opchane mini Drobnotkami, małżoraczkami i jedzeniem dodatkowym, które im daję. Może zresztą trochę zjadły, a część przetrwała? Nie niepokoją jednak tych co żyją. Co więcej, wszystkie krewetki przestały się ich bać. Na początku siedziały schowane w krzakach.
6E843B3F-B290-4F5D-B2C0-DEE9008105CA.jpeg
EEB2C15A-517C-4D28-9434-DD342EF09C43.jpeg
14566912-02DB-4D17-8A03-FA8A85E7C972.jpeg
218BAC73-61D1-4699-9A91-332E39556962.jpeg
ODPOWIEDZ