Jaka to Babka/ Stiphodon?

eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Kupiłam w neon zoo dwie babki. Sprzedawca nie zna ich nazwy łacińskiej, ma to być Orange goby. Pomarańczowych stiphodonów trochę jest. W domu znalazłam Stiphodon maculidorsalis i obstawiam, że to jest ta. Nie są one zbyt grube, raczej szczupłe, ale mam nadzieję, że nie wychudzone (w akwarium sklepowym kiepsko to było widać, poza tym mają przezroczysta skórę. Na razie kompletnie niewybarwione, bladziutkie. Za to wariują po całym akwarium. Według sprzedawcy na pewno glonożerne, jednak podejrzanie gonią za małymi Drobnotkami. Do tego zignorowały wafel ze spiruliną, a ze smakiem dziubdzialy nicienie bananowe.
E50BA720-426F-473B-BD65-E5661C8CBCB7.jpeg
7962364B-1E5E-473C-8D9F-EC90955B4021.jpeg
63769F3F-E4F0-4BE4-BF5C-922290611785.jpeg
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@eva niestety nie pomogę w identyfikacji, ale wg metodologii kiedyś mi przedstawionej, jeśli mordka skierowana w dół a nie na wprost, tzn. aparat gębowy przystosowany do ścierania glonów z powierzchni płaskich a nie do polowań = trzeba być dobrej myśli, że glonożerne :D
Poza tym gonitwa za czymś/kimś to zawsze dobra zabawa :D
U mnie to norma, póki stado babek nie było za duże, najlepszą zabawą było zaczepianie galaksiaków :)
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Mi to bardziej wygląda na jakiś gatunek sicyopus niż stiphodon, przynajmniej patrząc na zdjęcia.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@jarks trochę mnie pocieszyłeś. Może też są głodne, dlatego jedzą bananowce. W sklepie były na gołym szkle, więc za dużo glonów nie miały. Właśnie się zastanawiałam nad mordką. Wydaje Ci się, że skierowana w dół po tych zdjęciach? Ja nie umiem ocenić.
@Limak86 zatem popatrzę w sieci. Jak się wybarwią to wrzucę zdjęcia. Bo na razie widać srebrny brzuszek i jakiś bardzo słaby wzorek trochę podobny do s. maciludorsalis.
Dlaczego myślisz, że to sicyopus? One chyba są mikrodrapieżnikami?
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@eva spróbuj porównać z mordką takiej babki osy (zdecydowanie na wprost)... U mnie też interesują się wszystkim co opada na dno, włączając w to np. solowca :)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Jak ryba głodna to je wszystko. Raczej wątpię żeby ryby w dziczy były zadeklarowanymi wege aż do śmierci głodowej, jeśli obok pływa sobie taki nicień. Z resztą na bananowca żeby niepotrzebne.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

jarks pisze: niedziela 06 lut 2022, 14:37 @eva spróbuj porównać z mordką takiej babki osy (zdecydowanie na wprost)... U mnie też interesują się wszystkim co opada na dno, włączając w to np. solowca :)
Popatrzyłam na babki osy i one mają tak nawet do góry ryjek. Podobnie moje mięsożerne smoki. Natomiast te mają tak poziomo. Myślałam, że glonożerna babka ma pysk jak otos ;)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Jarzy pisze: niedziela 06 lut 2022, 16:46 @eva Jak ryba głodna to je wszystko. Raczej wątpię żeby ryby w dziczy były zadeklarowanymi wege aż do śmierci głodowej, jeśli obok pływa sobie taki nicień. Z resztą na bananowca żeby niepotrzebne.
Otosy też jedzą żywe jak wrzucę. Póki co, nie przyłapałam Babki na połykaniu Drobnotek. Ale one głupiutkie są, nawet najmniejsze podchodzą do pyska babki, żeby sobie popatrzeć na tego dziwnego stwora. Igrają z ogniem.
Jedyne co mnie niepokoi to fakt, że te babki nawet się nie zatrzymały przy wafelku spirulinowym.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

eva pisze:
Jarzy pisze: niedziela 06 lut 2022, 16:46 @eva Jak ryba głodna to je wszystko. Raczej wątpię żeby ryby w dziczy były zadeklarowanymi wege aż do śmierci głodowej, jeśli obok pływa sobie taki nicień. Z resztą na bananowca żeby niepotrzebne.
Otosy też jedzą żywe jak wrzucę. Póki co, nie przyłapałam Babki na połykaniu Drobnotek. Ale one głupiutkie są, nawet najmniejsze podchodzą do pyska babki, żeby sobie popatrzeć na tego dziwnego stwora. Igrają z ogniem.
Jedyne co mnie niepokoi to fakt, że te babki nawet się nie zatrzymały przy wafelku spirulinowym.
Nie wiem czy Ciebie to uspokoi, ale moje stiphodony i sicyopterusy też nigdy nie tknęły żadnego dropsa, wafelka czy coś, zawsze jadły tylko "naturalną zieleninę" lub mrożonki.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka


[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 mięsne mrożonki? Czy jakieś warzywne można wrzucić? Dziś będę próbowała zrobić spirulinowy kamień według receptury pana z Neon zoo. Zobaczymy.
Nie miałam pojęcia, że niektóre babki to takie ekspansywne i ruchliwe stworzenia. Moje Babki Dragon potrafią siedzieć bez ruchu przez godzinę, po to, żeby potem nagle zniknąć ;) Nie pływają też raczej w toni wodnej, tak jak te Orange. Te nowe to wariatuńcie jakieś :)
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

eva pisze: poniedziałek 07 lut 2022, 08:08 Dziś będę próbowała zrobić spirulinowy kamień według receptury pana z Neon zoo
@eva wrzuć proszę przepis :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@jarks wrzucę. Jak się nie uda to też wrzucę.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

eva pisze:[mention]Limak86[/mention] mięsne mrożonki? Czy jakieś warzywne można wrzucić? Dziś będę próbowała zrobić spirulinowy kamień według receptury pana z Neon zoo. Zobaczymy.
Nie miałam pojęcia, że niektóre babki to takie ekspansywne i ruchliwe stworzenia. Moje Babki Dragon potrafią siedzieć bez ruchu przez godzinę, po to, żeby potem nagle zniknąć ;) Nie pływają też raczej w toni wodnej, tak jak te Orange. Te nowe to wariatuńcie jakieś :)
Mięsne mrożonki. Babki takie jak stiphodony itp są nazywane glonożernymi ale to nie znaczy że ich dieta jest tylko roślinna. Wręcz przeciwnie, udział mięsa w ich diecie jest wyraźny ponieważ zjadając film glonowy zjadają mnóstwo mikroorganizmów, które w tych glonach żyją.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

W jakich zbiornikach trzymacie swoje babki? Zgodnie z przykazaniem-dno strumienia? Czy może roślinniak? Zastanawiam się nad wpuszczeniem kilku do swojej dżungli. @tencin mówi,że bez sensu,bo zagrzebią się w piachu i tyle ich będzie.
Jak to jest u Was? Chowają się czy raczej śmiałe?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Ja to w sumie nigdy babek nie miałem, więc informacje mam tylko z zasłyszenia i przeczytania tu i ówdzie. ;)
Byłoby najlepiej, gdyby jakiś praktyk potwierdził, czy mocno zarośnięty zbiornik to dory pomysł i czy będzie szansa zobaczyć ryby w krzaczorach. ;)
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Moje żyją na i wśród kamieni.
Często też widzę jak leżą na liściach, " wygrzewają się " na kamieniach.
Są widoczne a są w 240 l akwarium.
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Nie mam co prawda mocno zarośniętego akwarium (można podejrzeć w galerii), ale zdecydowanie nie jest to również zbiornik bardzo kamienisty jak u @Limak86.
Co mogę powiedzieć o zachowaniu babek... Rybki aktywne i ciekawskie, wchodzące czasami w interakcję z właścicielem (na stanowisku obserwacyjnym typu kamień bacznie obserwujące swojego opiekuna). Pływają czasami również w toni, delikatnie przeganiając się wzajemnie, "przepychają się" również z innymi wielbicielami kamieni (np. Gastromyzon) w celu ochrony najlepszego miejsca widokowego (co ciekawe, sporo mniejszy Gastro wcale nie ulega tej presji) :)
Podobnie jak u @Miro uwielbiają się wylegiwać na "płaskich" powierzchniach, czyli kamienie, ale także liście roślin czy suszone, dobrą zabawą jest też zajęcie miejscówki na Vallisneria w nurcie z wylotu filtra (chyba dołożę im jeszcze jakąś małą "dmuchawkę", jakiś mały filtr wewnętrzny i może podłącze do wylotu bąbelki). Planuję jeszcze "wyciąć" Sagittaria z pierwszego planu, na środku i dołożyć nieco kamyków
Co do zakopywania się... Lubią to robić, ja mam drobny żwirek a nie piasek, natomiast nie siedzą zakopane całymi dniami, są aktywne jak wspomniałem na początku. Z ciekawostek, byłem świadkiem jak jedna z moich babek szykując sobie takie gniazdko, wynosiła w paszczy małe kamyczki (człowiek teraz żałuję że nie nagrał tego) :)
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Mój kamienny wystrój (jak go nazwał Kolega wyżej) wcale nie oznacza że brak tam kryjówek. Wręcz przeciwnie, w roślinach a przede wszystkim za oraz pod korzeniami jest mnóstwo miejsca żeby się ukryć - tak ten wystrój planowałem.
Mimo to babki i przylgi zawsze były na widoku, kryły się tylko na jakiś czas zwykle niezbyt długi.
Babki w moim odczuciu można wpuścić do każdego akwarium (jeśli mówimy o wystroju) o ile panują tam mniej więcej odpowiadające im parametry wody a co ważniejsze wydajna filtracja (nie koniecznie musi być znaczny prąd wody, ważniejsze by woda była dobrej jakości i możliwie jak najlepiej natleniona). Powierzchnie do zgryzania glonów zawsze się jakieś znajdą :)

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Moje dwa nabytki to chyba samce. Pierwszego dnia trzymały się razem, chyba dla bezpieczeństwa. Teraz pływają osobno, a przy spotkaniu są wielkie skoki przeganiającego i każdy w swoją stronę.
Nie wiem jak inne babki, ale te widać cały czas, a u mnie jest mnóstwo roślin, zakamarków. Są ekstremalnie śmiałe. Na szczęście wydałam też wczoraj 30 małych Drobnotek więc ich nie zjedzą ;)
Ogólnie to zakochałam się w tych rybkach :) Mam nadzieję, że zdrowe są, bo niestety u mnie kwarantanny nie przeszły. W neon zoo były już dwa tygodnie.
Jedna rzecz mnie trochę zastanawia. Jeśli one są młode to czy powinny mieć już 4,5 cm długości?
Edit:Jeden babek goni drugiego. Ten pierwszy zbudował sobie norkę pod wielkim kamieniem na wylot! I pilnuje jej. Drugi siedzi w żabienice a jak się zbliża do kamienia to pierwszy go przegania. Jakiej one mogą być płci?
9E596710-703B-4145-9C04-E74037B851CB.jpeg
1AD43A5B-0D0A-4AE6-9797-EA4B313A138B.jpeg
DFC6E841-4172-42C2-BF2B-901660421429.jpeg
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Przyjrzałem się babkom w Neonie dziś. Mają zwykłe i Red lips. Te drugie wyraźnie za głową chude
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jarzy zwykłe czyli jakie? Tęczowe?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Napisane babka na akwarium. Nie wnikałem.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Jarzy pisze: wtorek 08 lut 2022, 18:40 Te drugie wyraźnie za głową chude
to nie da się ich nakarmić , tak żeby przytyły ?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Miro pisze:
Jarzy pisze: wtorek 08 lut 2022, 18:40 Te drugie wyraźnie za głową chude
to nie da się ich nakarmić , tak żeby przytyły ?
To nie chodzi o to czy można je karmić czy nie. Znaczące wychudzenie może być oznaką choroby, w przypadku babek z jakiegoś powodu to szybko widać takie problemy pokarmowe i nadmierne wychudzenie.
Oczywiście taka chuda babka nie musi być chora, ale warto mieć z tyłu głowy przy zakupie że jest na to niemała szansa. Wtedy warto byłoby np. pokusić się o kwarantannę jeśli się normalnie tego nie robi.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Te dwie co kupiłam, nie były chyba tak grube jak powinny. Taka trochę głowa węża. Ale nie miały zapadniętego brzucha, nie były wychudzone, nie miały dziwnych kolorów. Zaryzykowałam. Chyba były po prostu głodne i teraz wyglądają lepiej (zjadły nielegalnie pół kilo nicieni bananowych ;) Natomiast w innym akwarium była babka wyraźnie wychudzona, taka głowa ze szkielecikiem. Źle wyglądała. Tu już nie ryzykowałam przewleczenia do akwarium choroby.
ODPOWIEDZ