Leczenie Baktoforte S

Choroby mieszkańców oraz porady dotyczące leczenia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Leczę Pseudomugile lekiem baktoforte S, tabletki. Dziś zaczęłam. Po 3 dniach mam podmienić 50% wody. Mam kilka pytań:
1. Wyjęłam filtr (takie porady przeczytałam w sieci), żeby nie zniszczyć bakterii nitryfikacyjnych. Chciałam go włożyć po podmianie wody. Jednak nie wiem, czy filtr też nie powinien przejść kuracji baktoforte. Mogę go wsadzić z powrotem. Teraz działa tylko napowietrzanie.
2. Zgasiłam światło na wszelki wypadek. Czy powinno być zgaszone przez cały czas trwania kuracji?
3. Czy przez trzy dni nie karmić ryb?

Zdiagnozowałem chorobę jako zakażenie bakteryjne. U kilku ryb biały nalot przechodzący w rany. Było u dwóch. Stosowałam easy life voogle. Bez efektu. Teraz chyba u 4-5 objawy. Dziś znalazłam jedną padniętą rybkę. Próbuję z baktoforte. Ogólnie ryby wszystkie maja apetyt i są w dobrej formie. Trwa to już dwa,trzy tygodnie.

W instrukcji nie ma nic na temat filtra. Ale tu np. informacja, żeby odłączyć filtr:
https://akwamaniak.pl/sera-baktoforte-s ... -5547.html
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Ja osobiście bym filtr zostawił. Na czas leczenia usuwa się ewentualne wkłady z filtra, które mogą absorbować lek, takie jak np. węgiel.
Ostatnio zmieniony czwartek 10 lut 2022, 21:26 przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@DanielP dzięki. Włożyłam filtr z powrotem. Tak źle i tak niedobrze, ale jakaś decyzję trzeba podjąć.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Dokładnie. Lepiej jednak jest żeby filtr pracował nieprzerwanie. Biologia niestety i tak częściowo ucierpi. W filtrze masz tylko część bakterii ponieważ ich większość znajduje się w podłożu, wodzie, na ozdobach itp.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Jeśli masz zapasowe wkłady, wrzuć je do innego, działającego akwarium, niech już rosną. Filtr w zakażonym akwarium nadaje się oczywiście do dezynfekcji, ale bez niego zacznie skakać amoniak. Po kuracji też może skoczyć (jeśli padnie flora w filtrze), dlatego warto mieć zawczasu przygotowane remedium. I po skończonej kuracji częstsze podmiany wody, bo filtr i tak będzie miał mniejszą wydajność nitryfikacyjną niż dotychczas.
Jak pisał @DanielP, usuwamy wszystko, co może wiązać leki, czyli węgiel aktywny, ale także wszelkie purigeny, a nawet jonity, jeśli ktoś stosuje. I oczywiście bez dezyfekcji lub wymiany na nowe wkłady nie powinno się ich umieszczać z powrotem.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

Jak już dezynfekować po kuracji to wszystko co w akwarium i filtr, podłoże jono. i flora do usunięcia, generalnie restart. Czy jest sens tylko filtr?
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

A co ze światłem? Na instrukcji nic o tym nie ma. Mogę je włączyć? Na razie od wczoraj ciemność.

@EyeQueue jak częste podmianki po całej akcji?

@Poranna Witaj Zmiano liczę na to, że filtr zdezynfekuje się sam bactroforte, skoro go wsadziłam z powrotem. Dzięki, że odezwałeś się na czat :)
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Jak filtr zostanie w akwarium, to się wyleczy, podobnie jak podłoże i cała reszta, jeśli leczenie jest w akwarium. Chodzi o to, że na skutek tego leczenia filtr i cała reszta przestanie działać jako nitryfikator.
Choć oczywiście wersja z restartem jest pewniejszym sposobem na dezynfekcję, nic się w porach nie uchowa przed temperaturą, a przed lekarstwem — istnieje taka szansa (niewielka, ale niezerowa).

Osobna dezynfekcja lub wymiana dotyczy raczej elementów wyjętych z akwarium na czas kuracji.

@eva jak zawsze, nie ma reguł. Chodzi o potencjalny pik NH₃ i/lub NO₂⁻, jak podczas zamykania cyklu azotowego. Tylko tym razem w zbiorniku są ryby, więc do piku nie można dopuścić — właśnie robiąc częste i duże podmiany. To jest przypadek, w którym jako chemik odszedłbym od własnych zwyczajów i zaczął robić testy. Jak pojawia się złowróżbna barwa — szybka podmiana, nawet do 80 % wody, co da 5-krotne zmniejszenie stężenia trucizny. Wymiana 2 × 50 % da zmniejszenie 4-krotne. Jeśli woda jest preparowana, warto zawczasu sobie trochę naszykować. W razie potrzeby kilka baniek po 25 L się znajdzie, a inny może nawet mają beczki na wypożyczenie. Każdy dodatkowy sposób na skrócenie „dojrzewania” jest dobry, o ile nie wprowadza dodatkowej porcji trucizny (czyli generalnie woda z innego akwarium i „wyciąg z filtra”).
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@EyeQueue a światło mogę zapalić? Czy ma być przez trzy dni ciemność?
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

Nie musisz wyłączać oświetlenia, chyba, że masz lampę UV.
Silnie napowietrzaj. Nie wiem jaką masz temp. ale górną granicę tolerowaną bym ustawił dla chorych rybek.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Poranna Witaj Zmiano tak zrobię. Bo teraz jest 24 stopnie. To przynajmniej 25 lub 26 żeby z kolei nie przegrzać krewetek i Schismatogobius Amluvinculus (chociaż nie wiadomo dokładnie ile one preferują).
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Czy karmić przez te trzy dni, czy lepiej głodówka?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

EyeQueue pisze: czwartek 10 lut 2022, 23:40 usuwamy wszystko, co może wiązać leki, czyli węgiel aktywny, ale także wszelkie purigeny, a nawet jonity, jeśli ktoś stosuje
Często zapominamy, że podłoża aktywne tak naprawdę powinny być nazywane podłożami jonowymiennymi i one też mogą wiązać leki. @eva Jeśli masz takie podłoże, najlepiej będzie przenieść ryby do kwarantanny z gołym dnem i tam je leczyć.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@tencin dzięki, nie mam. A filtr zwykły gąbkowy. Plusem jest, że ryby i krewetki żyją po tym leku (póki co). Czy można je karmić, czy dopiero po podmianie?
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

Małe porcje podawane co jakiś czas pewnie im nie zaszkodzą. Pora karmienia to okazja na obserwowanie czy kuracja przynosi efekty, jak ryby pobierają pokarm to nie jest najgorzej i przy okazji widzisz czy ten nalot znika czy nie. W innym przypadku rybki mogą się chować jak mają gdzie.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Poranna Witaj Zmiano one przychodza do przedniej szyby jak tylko mnie widzą więc i bez tego mogę obserwować. Ale dam im jutro jedzenie, One pokarm pobierały (pewnie poza tą, która zdechła, ale tego nie przyuważyłam). Nie widzę na razie, żeby nalot znikał, ale to chyba zbyt wcześnie. Za to rybka z dużym nalotem na jednym ze skrzel ciągle żyje i jest w dobrej formie, a to już coś.
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

Trochę poczytałem i według 2 źródeł, nie powinno się karmić rybek podczas leczenia.
Np.
"Pozwól rybom zanurzyć się w leku i nie karmić ich ani nie zmieniać wody przez 1 tydzień. (Jeśli czujesz, że musisz nakarmić swoje ryby, poczekaj do dnia 4 lub 5 i karm je bardzo lekko.) W tym czasie filtr i grzałka akwarium powinny być włączone."
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Poranna Witaj Zmiano niestety nakarmiłam artemią :( Po trzech dniach mam podmienić wodę według instrukcji, czyli jutro. Po jakim czasie powinna być poprawa? Na razie jest podobnie (drugi dzień). Zalecają powtórzyć jeśli brak poprawy, ale to mnie trochę przeraża (kolejna dawka świństwa dla ryb, krewetek, roślin, bakterii).
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

Eva nic się nie stało, kiedyś leczyłem gupiki, a w akwa setki krewet, samo karmiący się system. Wszelakiego żarcia w akwarium jest dosyć. ;)

Liście ketapangu dobre.
Ostatnio zmieniony sobota 12 lut 2022, 15:40 przez Poranna Witaj Zmiano, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Po jakim czasie powinna być poprawa po baktoforte S Waszym zdaniem?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Mam złe wspomnienia z bactoforte. Przyspieszał tylko śmierć ryb. Jedyny lek,który naprawdę pomógł to swego czasu metronidazol.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jarzy czy metronidazol jest antybiotykiem ogólnym, na zakażenia bakteryjne łusek się nada? Rybki na razie nie padły, ale zobaczymy jak przejdą cały proces.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Poranna Witaj Zmiano leczenie nie pomogło. Chciałabym teraz zastosować mykoforte. Czy wiesz może ile trzeba odczekać po baktoforte żeby użyć mykoforte (przeciwgrzybiczny)? Dziś podmienię 50% wody i nie wiem czy mogę od razu dać?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Metro jest na bakterie beztlenowe i pierwotniaki. Dałem raczej przykład własnego leczenia niż coś co u Ciebie pomoże. Moim zdaniem te wszystkie preparaty akwarystyczne to placebo. Jakieś tam ziołowe mieszanki.
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

Eva, tego nie wiem, wiem, że nie zaleca się mieszania kilku leków ze względu na możliwe toksyczne działanie jak się połączy.(chyba, że producent dopuszcza taką możliwość i jest wskazanie)
Teraz musisz zrobić podmiany tak jak Eye radził nawet 80% przed podaniem nowego leku.
Może poczytaj o pędzelkowaniu chorych ryb, może I metronidazol pomoże jak kolega radzi.
Z opisu mniemam, że ryby mają pleśniawkę i rany grzybiczne.

Na pewno musisz zbadać pH wody i utrzymywać optymalne dla ryb, oraz potrzeba garbników, dlatego liście ketapangu musisz włożyć. Te rybki żyją w "herbacianej" wodzie. Ostatnie to optymalna temp. wody.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
ODPOWIEDZ