[70] Tanganika

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Limak86 pisze: piątek 04 mar 2022, 17:37 No i pięknie, fajna obsada i rybki widzę dobrej jakości :)
Tylko jakoś ten alto na pierwszych zdjęciach taki mocno żółty jest, czy to na pewno shell a nie "duży" wariant?

To teraz życzę masy ciekawych obserwacji jak taki układ zafunkcjonuje :)

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Kupiony jako Shell w Discusie. Ale mam wątpliwości... Trzyma się z dala od Shelli, raczej przebywa razem z Caudopunctatus.
Jest zdecydowanie największy. I nie mogę się dopatrzeć żadnych typowych cech Shelli. Poza tym, że jest tak samo płochliwy jak one.

Według mnie to jest Altolamprologus compressiceps.
Ale mam zbyt małe doświadczenie z tymi rybami żeby w 100% to stwierdzić. Na dziś uważam tak w 95%😂

Na chwilę obecną mi nie wadzi bo trzyma zbiornik w ryzach. Taki Boss 👊

Zobaczymy na dłuższa metę jak to będzie wyglądało.
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

@barteq9 ostateczny wygląd zbiornika niby podobny co poprżednio, a jednak ładniejszy. Poprzestawiało trochę muszli, czy inne ujęcie? ;)
Pisz poproszę o zachowaniach swoich ryb (najciekawszy dla mnie aspekt akwarystyki). Tylko tak dla kompletnych laików, którzy nigdy Tanganiki nie mieli :)
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

eva pisze: piątek 04 mar 2022, 18:25 @barteq9 ostateczny wygląd zbiornika niby podobny co poprżednio, a jednak ładniejszy. Poprzestawiało trochę muszli, czy inne ujęcie? ;)
Pisz poproszę o zachowaniach swoich ryb (najciekawszy dla mnie aspekt akwarystyki). Tylko tak dla kompletnych laików, którzy nigdy Tanganiki nie mieli :)
To Cię teraz zaskoczę.... zmieniłem tylko kąt padania światła. Aranżacja bez zmian.

Co do zachowania ryb to jeszcze za wcześnie.. teraz ustalają swoję rewiry, trochę przepychanek itp.

Ogólnie Alto Shell trzymają się razem. Samice gdzieś tam trochę o muszle się tłuką.

Caudopunctatus wziąłem dwie sztuki z nadzieją na samca i samice. Zobaczymy, na chwilę obecną pływają to razem to większy pogoni mniejszego. Jeszcze ciężko stwierdzić czy trafiłem. A Boss raczej w odosobnieniu... Częściej przebywa z Caudopunctatus a jak któryś Alto Shell zbliży się do jego muszli to odgania. Caudo mają chyba jakaś przepustkę bo je ignoruje.

Najciekawiej jest jak Boss robi obchód akwarium i Shelle się w łuki wyginają żeby go przepędzić... Ale on w sumie robi rundkę i wraca do siebie😅
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

No to już jest ciekawie, jest co obserwować :) Czasami tak jest, że efekt zależy od danej fotografii. Moje akwaria jakoś niezbyt ładnie wychodzą na fotkach. Mam wrażenie, że na żywo są jednak odrobinę ładniejsze.
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Mała aktualizacja...
Nowa aranżacja, chciałem mocniej wydzielić dwie strefy. Poprzednio wszytko było zbyt płaskie i ryby nie chciały uznać mojego pomysłu. Teraz jest ok...siedzą tam gdzie mają siedzieć 😀
Obsada też uległa zmianie:
Lokal opuściły Alto. Były bardzo agresywne...w zasadzie zdominowały całe akwarium. Caudopunctatus nie miały chwili odpoczynku. Cały czas były przeganiane. Został jedynie Szef. ( Prawdopodobnie młody Gold Head). Jest puki co grzeczny. Pływa to z jedną grupą to z drugą. Najczęściej jednak wyczekuje w ukryciu na wyimaginowaną ofiarę( chociaż zauważyłem, że w drugiej (jak się zdawało) 4 osobnikowej grupce trafił się piąty maleńki członek. I to polowanie jest nakierowane obecnie na niego. Co do tej drugiej grupy to są to Multiki. Weszły w miejsce Alto i to połączenie sprawdza się znacznie lepiej z Caudopunctatus.
W najbliższym czasie planuję dołożyć filtr zewnętrzny Fluval 207 bo woda nie jest taka jak powinna. Juwel bioflow one średnio sobie jednak radzi.
Załączniki
IMG20220406121950.jpg
IMG20220406121948.jpg
IMG20220406121922.jpg
IMG20220406121830.jpg
IMG20220406121818.jpg
Nowy aranż
Nowy aranż
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

CD ...
Załączniki
IMG20220406122159.jpg
IMG20220406122003.jpg
IMG20220406122458.jpg
IMG20220406122542.jpg
Będzie parka?
Będzie parka?
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Niestety ... Kolejne próba połączenia dwóch gatunków się nie udała. Multiki po zaaklimatyzowaniu się zajęły całe akwarium.
Zbyt mały zbiornik na dwa gatunki muszlowców.
Oddałem Multiki i przemeblowałem zbiornik pod Caudopunctatus.
Oczywiście Szef został więc tak czy inaczej są dwa gatunki 😊

Woda też w końcu jest klarowna. Doszedł Aquael unimax 150.
Dołożyłem w miejsce waty, ceramikę. Również w przestrzeń na filtr UV wsadziłem w woreczku prawie dodatkowy litr ceramiki.
Załączniki
IMG_20220412_152329.jpg
Limak86
Posty: 378
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 131 times

Gdzieś Ci chyba kiedyś pisałem, że multiki czy similisy się tu nie sprawdzą bo są zbyt ekspansywne, teraz sam się przekonałeś :)
Dziwię się, że z alto nie wypaliło. Ja miałem caudo z alto i z ocellatusami i było świetnie, a tutaj zonk... tanga uczy pokory ;)
Powodzenia z baniakiem, mam nadzieję że się nie zrazisz do tanganiki :)

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Limak86 pisze: wtorek 12 kwie 2022, 17:26 Gdzieś Ci chyba kiedyś pisałem, że multiki czy similisy się tu nie sprawdzą bo są zbyt ekspansywne, teraz sam się przekonałeś :)
Dziwię się, że z alto nie wypaliło. Ja miałem caudo z alto i z ocellatusami i było świetnie, a tutaj zonk... tanga uczy pokory ;)
Powodzenia z baniakiem, mam nadzieję że się nie zrazisz do tanganiki :)

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

No co Ty ?!😀 myślę o kolejnym baniaku z Tangą😊

Zastanawiam się jak długo duży Alto będzie mógł sobie u mnie mieszkać🤔
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Jest miejsce na drugi zbiornik 😊🤗

Postawię akwarium 120x40x50....240 litrów.

Filtracja:
Juwel bioflow M
Eheim 2271 lub Aquael Ultramax 1500. Z prefiltrem.


Chce zrobić Nieckę z Callipterusami 1+2/3
Z obecnego zbiornika powędrują 4 Caudopunctatus i Altolamprologus.

Chciałbym do tego towarzystwa dołożyć harem 1+2/3 Ocellatus

Tylko nie znalazłem informacji o niecce w takim układzie.

Ew. Ocellatus mogę dać do obecnego zbiornika i zrobić im jedno gatunkowy domek.

Tylko co do niecki? Multiki/Similisy?
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

barteq9 pisze: poniedziałek 18 kwie 2022, 19:54 Jest miejsce na drugi zbiornik 😊🤗

Postawię akwarium 120x40x50....240
No, gratuluję! :) Sytuacja rozwija się w spodziewany sposób. ;) Spory zbiorniczek. Sama zaczęłam czytać trochę rybach z Tanganiki i raczej potrzebne byłoby duże akwarium.
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

eva pisze: wtorek 19 kwie 2022, 08:00
barteq9 pisze: poniedziałek 18 kwie 2022, 19:54 Jest miejsce na drugi zbiornik 😊🤗

Postawię akwarium 120x40x50....240
No, gratuluję! :) Sytuacja rozwija się w spodziewany sposób. ;) Spory zbiorniczek. Sama zaczęłam czytać trochę rybach z Tanganiki i raczej potrzebne byłoby duże akwarium.
No tak to już jest ... Człowiek poluję tylko na kawałek wolnego miejsca. Co prawda zgody drugiej połówki jeszcze nie ma ... Ale już dostaje ode mnie garść informacji o nowym zbiorniku 😉 niech się oswaja z nieuniknionym.

Powstał tylko mały problem. Wysokość jaką dysponuje to 117cm. Chciałem dać szafkę diversa h 67cm i akwarium h 50cm. Ale byłbym na styk. Jest jeszcze szafka diversa budget o wysokości 60cm i to by było git tylko nie ma gdzie kubła postawić w niej😑

Chyba będę musiał coś na zamówienie ogarnąć 😔

Gdybym nie montował jednej pułki która jest na kołki mógłbym wstawić filterek. Tylko czy szafka bez tej półki będzie stabilna?
Załączniki
Chyba, żeby nie montować tej półki na kołki? Tylko czy stabilna będzie?
Chyba, żeby nie montować tej półki na kołki? Tylko czy stabilna będzie?
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 441
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Wiek: 52

Czy ta szafka nie ma pełnych pleców???

Jeśli nie ma to po pierwsze lipa, a po drugie, dokręć płytę od tyłu i nie potrzebujesz żadnych półek...

Półka nie chroni przed złożeniem się szafki – od tego są skrajne pionowe płyty.
A jak jesteś zapalonym majsterkowiczem to dla lepszego snu dołóż jeszcze 10 cm listwę pod blatem, dokręconą do pionowych płyt (tych trzech dużych), i skróć o tyle samo drzwi. Lub wstaw dwie takie listewki między płyty, by nie wystawały – wtedy nie trzeba ruszać drzwi.

Jako że się nie znam na aktualnych trendach, a nie chce mi się specjalnie iść do sklepu i sprawdzać, to pytanie, czy to dziś standard, że szafka nie ma pleców? Czyli te skrajne płyty to wersja budżetowa porządnej konstrukcji, w której można pochować szpargały?

Nie mam tego problemu, bo moje akwaria stoją albo na szafce z plecami robionej na zamówienie z 15 lat temu (blat wystaje z 5 cm tylko poza obrys szafki), albo na starej toaletce po babci, podpartej dodatkowymi nóżkami na środku, albo na staroświeckich drewnianych, w pełni zabudowanych biurkach bez nóżek, albo stole ze stalowym stelażem. W planach jest jeszcze żeliwny stolik od maszyny do szycia babci, ale to poczeka może na jakąś wystawę...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

EyeQueue pisze: wtorek 19 kwie 2022, 17:18 Czy ta szafka nie ma pełnych pleców???

Jeśli nie ma to po pierwsze lipa, a po drugie, dokręć płytę od tyłu i nie potrzebujesz żadnych półek...

Półka nie chroni przed złożeniem się szafki – od tego są skrajne pionowe płyty.
A jak jesteś zapalonym majsterkowiczem to dla lepszego snu dołóż jeszcze 10 cm listwę pod blatem, dokręconą do pionowych płyt (tych trzech dużych), i skróć o tyle samo drzwi. Lub wstaw dwie takie listewki między płyty, by nie wystawały – wtedy nie trzeba ruszać drzwi.

Jako że się nie znam na aktualnych trendach, a nie chce mi się specjalnie iść do sklepu i sprawdzać, to pytanie, czy to dziś standard, że szafka nie ma pleców? Czyli te skrajne płyty to wersja budżetowa porządnej konstrukcji, w której można pochować szpargały?

Nie mam tego problemu, bo moje akwaria stoją albo na szafce z plecami robionej na zamówienie z 15 lat temu (blat wystaje z 5 cm tylko poza obrys szafki), albo na starej toaletce po babci, podpartej dodatkowymi nóżkami na środku, albo na staroświeckich drewnianych, w pełni zabudowanych biurkach bez nóżek, albo stole ze stalowym stelażem. W planach jest jeszcze żeliwny stolik od maszyny do szycia babci, ale to poczeka może na jakąś wystawę...
Nie, nie mają plecków. To jest najtańsza szafka 120cm od Diversy. Ale ma wysokość 60cm dlatego mnie zainteresowała.

Dzięki za info 👍
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

barteq9 pisze: wtorek 19 kwie 2022, 17:22 To jest najtańsza szafka 120cm od Diversy,,,,, ma wysokość 60cm dlatego mnie zainteresowała.
Najtaniej to sobie Sam zrobisz o jakiej chcesz wysokości .
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

krasnal pisze: wtorek 19 kwie 2022, 23:07
barteq9 pisze: wtorek 19 kwie 2022, 17:22 To jest najtańsza szafka 120cm od Diversy,,,,, ma wysokość 60cm dlatego mnie zainteresowała.
Najtaniej to sobie Sam zrobisz o jakiej chcesz wysokości .
Moje zdolności kończą się na skręceniu gotowych elementów... dlatego idę w gotowca 😉

Ok, szafeczka zamówiona. Niestety termin oczekiwania to jakieś dwa tygodnie. Trudno, w tym czasie skompletuje sprzęt i zbiornik.

Zbiornik będzie to 120x40x50 z przednią szybą opit.

Obsada już praktycznie też ogarnieta.

Caudopunctatus zostają w małym zbiorniku i będą sobie tak mieszkały same.

Altolamprologusa wrzucę do dużego akwarium.
Zamieszkają z nim :
1+2 Lamprologus Ocellatus
2+2 Lamprologus Simillis lub Multifasciatus
( W zależności czy Similisy będą gdzieś dostępne (jakby ktoś coś słyszał w okolicy o sprzedaży Similisów to proszę o mnie pamiętać)).

Myślę, żeby w skałki którymi planuje rozdzielić rewiry wrzucić 2x Leleupi .
Ale ten pomysł nie podoba się kolegom z Tanganickiego forum.

Akwarium będzie odkryte a oświetlenie jakieś kombinowane... Raczej planuje nie za wiele świata.
Filtrować będzie:
Juwel bioflow M ze skimerem i grzałką 200W i Aquael Ultra Filter 1400 z gąbką na wlocie.

Jak wszytko ułoży się po mojej myśli całość będzie gotowa na początku czerwca.
Limak86
Posty: 378
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 131 times

Taka 3-gatunkowa obsada (no prawie 4) może wypalić jak najbardziej. Leleupi to dobrzy tępiciele narybku więc opóźnią rozrost muszlowców. Zamiast leleupi można dać małe naskalniki - w mojej ocenie będą ciekawsze w obserwacji a dodatkowo są mniej agresywne.
Na forum tanganickim ludzie są bardzo ortodoksyjni... z całym dla nich szacunkiem, ich rady są cenne ale ja bym też próbował i testował własne rozwiązania ( o ile nie krzywdzą ryb).


Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Limak86 pisze: środa 20 kwie 2022, 15:22 Taka 3-gatunkowa obsada (no prawie 4) może wypalić jak najbardziej. Leleupi to dobrzy tępiciele narybku więc opóźnią rozrost muszlowców. Zamiast leleupi można dać małe naskalniki - w mojej ocenie będą ciekawsze w obserwacji a dodatkowo są mniej agresywne.
Na forum tanganickim ludzie są bardzo ortodoksyjni... z całym dla nich szacunkiem, ich rady są cenne ale ja bym też próbował i testował własne rozwiązania ( o ile nie krzywdzą ryb).


Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

Też zauważyłem, że są bardzo sztywne ramy u "ortodoksyjnych tanganiarzy". Ale nic trzeba eksperymentować 😉

Myślałem o Dicfeldi zamiast Leleupa. Ale gdzieś mam dla niego trochę inną koncepcję.

Myślałem o tym, żeby do obecnego zbiornika po wyklarowaniu się parki wprowadzić jedną sztukę Dicfeldi. Zająłby miejsce Altolamprologusa w skałkach.
Dlatego też padło na Szczelinowca.

Co prawda zastanawiam się jeszcze... Czytam na forach i gdzieś widziałem zbiornik podobnej wielkości do mojego z muszlowcami i Księżniczka z Burundii... Tylko to byłby już chyba chybiony eksperyment....🤔
Limak86
Posty: 378
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 131 times

No moim zdaniem księżniczki to same... a jak z czymś to w duuużych zbiornikach tylko.
Ja lubię naskalniki, miałem je przez prawie 6 lat i to były chyba najciekawsze pod kątem obserwacji ryby z tanganiki.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Limak86 pisze: środa 20 kwie 2022, 16:02 No moim zdaniem księżniczki to same... a jak z czymś to w duuużych zbiornikach tylko.
Ja lubię naskalniki, miałem je przez prawie 6 lat i to były chyba najciekawsze pod kątem obserwacji ryby z tanganiki.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Jeśli dobrze pamiętam miałeś w 160 Ornatusy.
Pomyślę jeszcze... Może i tu i tu wskoczy Naskalnik.
Ornatus jest mniejszy więc pasowałoby go dać do 70.
Dicfeldi do 240🤔
Limak86
Posty: 378
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 131 times

Tak, dobrze pamiętasz - miałem otnatusy i one wraz z transami są chyba najmniejszymi gatunkami. Ornatus w 160L wraz z 2-3 gatunkami muszlowca dawał radę i nie było dużych spięć w obsadzie.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Limak86 pisze: środa 20 kwie 2022, 17:18 Tak, dobrze pamiętasz - miałem otnatusy i one wraz z transami są chyba najmniejszymi gatunkami. Ornatus w 160L wraz z 2-3 gatunkami muszlowca dawał radę i nie było dużych spięć w obsadzie.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Jeszcze mam trochę czasu na przemyślenia. Może zrobię parkę Compressipresow i zostawię im skalniak...
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Chyba ostatnia aktualizacja z tego zbiornika. Już wszystko zamówione do 240.
Będzie to co lubię najbardziej... zakładanie nowego zbiornika 🤗
Załączniki
received_3173251462948631.jpeg
received_5342669125798722.jpeg
received_708661740324587.jpeg
received_348779267221635.jpeg
received_2127930814050717.jpeg
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

Taką ludzką twarz (pysk) ma ta ryba w paski :)
barteq9
Posty: 140
Rejestracja: czwartek 10 lut 2022, 16:49
2
Imię: Bartłomiej
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

eva pisze: sobota 23 kwie 2022, 07:57 Taką ludzką twarz (pysk) ma ta ryba w paski :)
Świetna jest ta ryba 🤗 najbardziej lubię obserwować jak poluję...potrafi dosłownie godzinami siedzieć ukryta i czekać aż ofiara wypłynie...
W 240 dukupie jej towarzystwo
ODPOWIEDZ