Mycoforte przy krewetkach i ślimakach/inny lek przeciwgrzybiczny

Doświadczenia i pytania dotyczące ślimaków, krewetek, raków oraz krabów.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Niestety przeczytałam, że bezkręgowce nie tolerują mycoforte. Skład: 100 ml zawiera: akryflawina 210 mg chlorek miedzi 11,8 mg siarczan miedzi 71,9 mg woda destylowana dopełnienie do 100 ml
Niemniej słyszałam, że po podaniu krewetki nie padają. Czy macie jakieś doświadczenia z tym lekiem i krewetkami i ślimakami?
Ewentualnie jaki inny byłby lepszy?
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Ja stosowałem go przy leczeniu drobniczek. W zbiorniku pływały jeszcze rączki Cambarellus diminitus oraz kundelki krewetki red cherry. Na domiar złego po skończeniu kuracji Cmf, podmiance 50 % wody podałem Mycoforte. Wśród skorupiaków nie odnotowałem żadnych strat:-)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Miedź zabija skorupiaki. Tak głosi teoria. Praktyka może być inna. Szczególnie gdy lejesz nawóz mikro.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Ewentualna pleśniawka dotknie też krewetki, więc jakoś muszę leczyć. Dziwne, że nie ma leków na pleśniawkę u krewetek. Przynajmniej nie znalazłam. Poza kordon, ale to bardziej tak jak z easy life voogle, który już zastosowałam. Bardziej przeciwdziała niż leczy.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Jeśli znasz patogen możesz zastosować ludzkie leki
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jarzy chyba spróbuję z mycoforte.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Chlorek miedzi - H410, P273
Siarczan miedzi - H410

Obydwa związki oznacza się znakiem GHS09 (substancja niebezpieczna dla środowiska).

Legenda:
H410 - Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki.
P273 - Unikać uwolnienia do środowiska.

W klasyfikacji trucizn wg Liebmanna obydwa związki należą do klasy 1 (wysoko trujące). Badania na Dafnia magna (rozwielitki) wykazały, że 24-h LC 50 (śmiertelność 50% populacji przebywającej przez 24h w środowisku skażonym) w przypadku siarczanu miedzi to 0,18 mg/l, w przypadku chlorku miedzi 0,04 mg/l.
Sporo zależy też od wody. Toksyczność jest większa w wodzie miękkiej i kwaśnej, twardsza woda z wyższym KH powoduje, że miedź jest wiązana w węglany i przestaje być toksyczna. Drugi czynnik to różne chelatory (np. związki humusowe). Trzeci to podłoże lub media filtracyjne zawierające glinokrzemiany. Czwarty czynnik to podłoża jonowymienne. Chelatory, glinokrzemiany i wymienniki jonowe mogą wiązać miedź i unieczynniać ją.Tak więc może się okazać, że podanie leku ze związkami miedzi nie zabije krewetek, ale też zapewne ten lek nie zadziała tak jak powinien, skoro zostaje związany i przestaje być aktywny. ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 14 lut 2022, 15:43 przez tencin, łącznie zmieniany 1 raz.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@tencin chyba nie mam wyjścia, bo kilka rybek wygląda kiepsko. @DanielP stosował i mu się powiodło z grzybami. Zaryzykuję, bo bez tego i tak będzie źle. Próbowałam naturalne metody i nie są wystarczające.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Nie ma złotej recepty na wszystko ale mi się udało. Ogólnie to moje działania były dość ryzykowne ale lepszego wyjścia nie widziałem. Ostatecznie leki pomogły.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Substancje aktywne w zwalczaniu wszelkiego rodzaju grzybów (nie na organizmach żywych, ale konstrukcjach drewnianych) to:
W Ameryce CCA = copper-chromium-arsene, w Europie zakazane od dawna
U nas CCB = copper-chromium-boron.
Innymi słowy, miedź jest najlepsza na grzyby, ale niestety, silnie trująca dla skorupiaków.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Ewa jak idzie leczenie? Odnoszac się do działania leku na skorupiaki to dziś dostrzegłem dziś całkiem spore bo około 1- 1,5 cm rączki. Tak więc wnioskuję, że nawet przy stosowaniu leku samiczka donosiła jajka i młode żyją do dziś:-)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@DanielP jeszcze dziś nie patrzyłam. Wczoraj podałam ostatnią dawkę. Wydaje mi się, że coś się poprawia. Niestety kilka ryb ma porządne zmiany, ale ciągle są w niezłej formie. Krewetki wczoraj żyły. Sądzę, że to zakażenie grzybo-bakteryjne i może się okazać, że potrzebny jeszcze kolejny antybiotyk. Tylko nie wiem czy ryby i krewetki to wytrzymają.
Następnym razem podam od razu złożony specyfik dla bojowników bakteria and fungi.
ODPOWIEDZ