Różnica poziomu wody w akwarium

Różne aspekty akwarystyki.
mleku88
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 20:53
3
Has thanked: 1 time

Hej...mam baniaczek 100x40x60, szklo 8mm, wzmocnienia podlozne i poprzeczne, jak myslicie czy roznica poziomu wody miedzy tylem a przodem 1cm jest niebezpieczna? Akwarium stoi tak juz z 10miesiecy, dopiero mnie dzisiaj cos tknelo i zaczalem sie nad tym zastanawiac
Awatar użytkownika
Psyho
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:09
3
Been thanked: 7 times

Na 40 cm 1 centymetr różnicy trochę dużo , nie wiem czy na coś ma to wpływ ale ja bum jednak dążył do zniwelowania jej. To jest tak że dopóki bym nie wiedział to nic bym nie zrobił potem by mnie denerwowało do tego stopnia że bym poprawiał.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Może się nic nie wydarzyć przez 10 lat.
Ale może coś się stać z tego czy innego powodu, ja bym nie zniósł myśli że wiedziałem i nie zareagowałem kiedy jeszcze mogłem. Sama świadomość by mnie męczyła.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

→Prawo Pascala.
Nic nie ma prawa się wydarzyć, co nie miałoby prawa się wydarzyć dla akwarium wypoziomowanego. Jeśli się rozleje, to znaczy, że po wypoziomowaniu też by się rozlało.

Jedyne niebezpieczeństwo jest natury psychologicznej, możesz źle spać, być rozdrażniony, a w końcu złapać za siekierę i zacząć szukać kogoś do rozładowania napięcia... Więc jeśli względy estetyczne są ważne, walcz, czyli opróżnienie zbiornika i poziomowanie podłogi/szafki.
Możesz też zrobić pokrywę, która zasłoni ten bolesny dla duszy element wystroju, i od tej pory spać spokojniej, bo co z oczu, to z serca...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
Psyho
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:09
3
Been thanked: 7 times

Limak86 pisze: środa 23 lut 2022, 15:13 Sama świadomość by mnie męczyła.
To tak jak mnie, ale ja jestem osobą które 3 razy sprawdza czy drzwi zamknęła bo spać nie może.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

ooo, temat, który ostatnio przerabiałem w mniejszym "zakresie" bo u mnie wykryłem około 3-4mm różnicy i to lewo/prawo. Trochę odskoczyło po zalaniu docelowym (filc pod nóżkami, panele itp.) i dostałem info od dostawcy zestawu (szklarz), że nie ma to wpływu na bezpieczeństwo zbiornika. Specjalnie spuszczać wody (w dopiero co dojrzałym akwa 720l brutto) nie będę aby to zniewelować ale kiedyś przy okazji może to wyrównam. Generalnie uważaj z informacjami w internecie bo można trafić, że komuś się rozkłeiło gdzieś a to akurat nie koniecznie musi być przez różnice poziomow... Powiedz, a co sie stalo, ze po 10 m-cach zaczęło Ci to przeszkadzać? Generalnie nie masz tam dużo tej wody (spuscic do jakis wiader a moze beczki) i jeżeli masz regulowane nóżki to w miarę łatwy temat do korekty.

@EyeQueue ciekawe, bo szklarz mi to samo m-c temu powiedzial "prosze zalozyc pokrywe i cieszyc sie akwarium bo co z oczu to z serca" ;)

@Psyho to jak dobrze pamiętam nazywa się "nerwica natręctw" ;)
Ostatnio zmieniony środa 23 lut 2022, 17:48 przez mario_s, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Psyho
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:09
3
Been thanked: 7 times

mario_s pisze: środa 23 lut 2022, 17:32 "nerwica natręctw"
To kolejna przypadłość psychiczna po dwubiegunówce i akwarystyce :)
mleku88
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 20:53
3
Has thanked: 1 time

@mario_s Co sie stalo ze zaczelo mi to przeszkadzac? Przez przypadek natknalem sie na podobny temat w necie i zaczalem czytac i sie stresowac, bo mam taka sama chorobe jak @Psyho i tez potrafie szarpac sie z klamka zeby upewnic sie ze napewno jest zamkniete🙂....troche mnie pocieszyliscie hehe, pokrywe mam wiec nic nie widze🙂...poziomowanie wydaje mi sie troche problematyczne bo nie mam nozek do regulacji, szafka lezy plyta na panelach i mysle ze jak podklinuje to pod ciezarem uszkodzi sie plyta musialbym chyba jakas listewke po calosci dac
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Dla spokojnej głowy napisze.
Moje 756l stoi "wypoziomowane" na maxa. Niestety ale to nie wystarczyło. W sensie za duża różnica wyszła między stara posadzką, a naciskiem wytworzonym przez akwarium. Różnica po poziomowaniu wynosi ok 1cm. Od 8 lat. Parę razy wpadłem na nie, kilka innych zdarzeń również się przydarzyło ( w tym parokrotnie przelanie wierzchem szkła , lecz nigdy nie wpłynęło to na funkcjonowanie). Jedyne co nadmienie - solidny stelaż z profila 40/40/3lub 4 MM który nie jęknie nawet przy 2 tonach.

Śpię tuż obok. Spokojnie.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

Adams2121 pisze: środa 23 lut 2022, 20:06 Parę razy wpadłem na nie, kilka innych zdarzeń również się przydarzyło
u mnie np. chmiel w płynie to tylko z puszki aby przypadkiem ze stołu butelka nie trafiła - bo jak legendy głoszą najlepiej szkło działa na inne szkło nawet te grubsze ;)
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

@mario_s Butelka to nie 130kg lub więcej żywca. Próbował u się je nie będę.
Natomiast cały komplet daje radę.
Tylko ryby zaczynają wtedy skakać i wody ubywa ze środka
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

Taka sytuacja...
Załączniki
Screenshot_20220401-105715_Chrome.jpg
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Niemiło
Jeśli puszcza silikon - wina wykonawcy.
Dlaczego ?? - silikon nie ma prawa puścić.
Gdy się wydarzy - źle odtłuszczone lub go za mało.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Adams2121 pisze:Niemiło
Jeśli puszcza silikon - wina wykonawcy.
Dlaczego ?? - silikon nie ma prawa puścić.
Gdy się wydarzy - źle odtłuszczone lub go za mało.
No ten widać siakiś amerykanski ten silikon... Kubełek z home depot to rarytas w Polszy :)

Wawariat


Wawariat
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

To mogło być mienie przesiedleńcze. ;) Zwróć uwagę na żywe rośliny w akwa.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Na mojego czuja nosa to jest fejk, zrobiony w celu pozyskania lajków...
Po pierwsze primo, kto trzyma akwarium w garażu (no chyba że po to, żeby podłogi nie zniszczyć podczas pokazu)?
Po drugie primo, gdzie są ryby? To nie jest holender.
Po trzecie primo, sylikon wygląda, jakby go celowo uszkodzono (mogę się mylić).
Po czwarte primo, ktoś trafił akurat na początek imprezy i oczywiście był gotowy do zrobienia zdjęcia — mało prawdopodobne są takie przypadki (choć oczywiście możliwe).
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@EyeQueue ciekawe uwagi godne Sherlocka :) Woda faktycznie chyba leje się zbyt szybko, żeby ktoś zdążył wyjąć ryby i zrobić zdjęcie. W to, że woda się leje, a ktoś robi zdjęcie ( jako pierwszą czynność) jestem w stanie uwierzyć ;) A może woda zaczęła się sączyć, wyjęto ryby, woda nabrała tempa, poszła fotka. Nie wiem czy to możliwe z technicznego punktu widzenia przy rozszczelnieniu silikonu.
Akwarium w garażu. Chyba lepiej niż w łazience. Właściwie dlaczego nie? W cieplejszym klimacie.
Bo to chyba nie Twoje osobiste akwarium @Poranna Witaj Zmiano ?
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

@eva na szczęście nie moje, fota z twarzoksiążki.
Sam zalałem podłogę w 2 pokojach przez j.ne chińskie g.wniane filtry.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

@EyeQueue fotka najpewniej z USA a tam często trzymają akwaria w garażach. Nawet całe fishroomy robią.
W sumie i w Polsce znam 2 kreweciarzy, którzy mają bądź robią hodowlę w garażach :)

Ja ze 3 lata temu postawiłem 375l w garażu, najpierw moczyłem w nim korzenie a później wystartowałem normalne akwarium na wystawę WDA.
Niestety w zimę zamarzło a później rozkleił się silikon na przedniej szybie...
ODPOWIEDZ