Proporczykowce

eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 czy można trzymać np. dwa gatunki Proporczykowców w akwa 45l(50/30/30)? Dwa haremy czy dwie pary? Jaka ilość w tej wielkości akwarium? Jakie gatunki najlepiej (gardnera, amieta, kap lopez)?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

eva pisze: wtorek 05 kwie 2022, 08:30 @Limak86 czy można trzymać np. dwa gatunki Proporczykowców w akwa 45l(50/30/30)? Dwa haremy czy dwie pary? Jaka ilość w tej wielkości akwarium? Jakie gatunki najlepiej (gardnera, amieta, kap lopez)?
Myślę, że można spróbować w 45L hodować 2 gatunki po haremie z każdego.
Ważne żeby nie były to duże gatunki sięgające 10 cm tylko te mniejsze ok 6 cm ;) Co do wielości można to sprawdzić w googlach, więc nie będę się tutaj wymądrzał.
Ważne jest też żeby nie mieszać proporców z 3 grup - aphyosemion, chromaphyosemion i fundulopanchax. Bo w obrębie grupy samice mogą być mylone i powstają krzyżówki. Więc jak dwa gatunki to po 1 gatunku z grupy.
Przykładowo większość gatunków Chromaphyosemion jest niedużych i mało agresywnych, więc można je połączyć z A. striatum, A. Kap Lopez, F. amieti.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Chwila, myślałem, że jak nie jest przewidziany mop do zbierania ikry i następnie jej przesuszanie, to i tak żaden kundelek nie powstanie. Tymczasem Internet twierdzi, że jest możliwy wyląg bez wyciągania ikry z akwarium. Ech, ta nieprzewidywalna natura...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

EyeQueue pisze:Chwila, myślałem, że jak nie jest przewidziany mop do zbierania ikry i następnie jej przesuszanie, to i tak żaden kundelek nie powstanie. Tymczasem Internet twierdzi, że jest możliwy wyląg bez wyciągania ikry z akwarium. Ech, ta nieprzewidywalna natura...
Moja córka ma 30L kostkę z haremem A. striatum. Było rybek 3 a teraz jest co najmniej 7 ;) Więc widać że da się.
Są oczywiście wśród proporców gatunki trudniejsze w rozrodzie gdzie takie suszenie i zimowanie jest konieczne.
Może to też już jakieś przystosowanie ewolucyjne pokoleń Fx żeby łatwiej się mnożyć, sam nie wiem.
Inna sprawa że we wspomnianym akwarium córki wszystkie młode to samce, więc pewnie odpowiednie postępowanie z ikrą ma i na to wpływ.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 a gdzie można kupić takie cudne rybki jak ma Twoja córka? Albo chromaphyosemion? W sklepach widzę tylko amieta, gardnera i z kap lopez. Czy proporczykowce wymagają RO?
Edit: amieta też nie ma w sklepach.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

eva pisze:[mention]Limak86[/mention] a gdzie można kupić takie cudne rybki jak ma Twoja córka? Albo chromaphyosemion? W sklepach widzę tylko amieta, gardnera i z kap lopez. Czy proporczykowce wymagają RO?
Edit: amieta też nie ma w sklepach.
No to nie są mega popularne ryby (czego nie rozumiem bo są świetne i łatwe w hodowli).
Na forum C.pl jest kilku ludzi którzy sprzedają swoje młode, ale to często są pokolenia bliskie dzikim, więc nie polecam do trzymania na kranówce.
Generalnie proporce widywałem u Rogatka i w Discusie, głównie te popularniejsze gatunki.
Fajniejsze gatunki czasem sprowadza Pan Piotr z mojego pruszkowskiego sklepu TwojeZoo na ul. Helenowskiej.
Jak jesteś zainteresowana konkretnymi gatunkami, to warto się odzywać do swoich zaufanych sklepów i zamówić, sprowadzą prędzej czy później z giełdy lub innego źródła.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka


[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 mam taki sklep i fajnego pana, ale ostatnio jakoś mi taka operacja nie wyszła i zraziłam się. Zamówiłam promieniczki Wernera i odebrałam je od razu z samochodu (żeby nie przechodziły dwa razy kwarantanny, w sklepie i u mnie). To był chyba błąd. Jak je niosłam to czułam za pazuchą, że woda była chłodna. Były przewożone w styropianie, więc nie wiem dlaczego woda była zimna (to ciepłolubne ryby). Potem zaczęły zdychać. Nie udało mi się dowiedzieć, czy u handlarza były trzymane na kranówce czy nie. Po zgonie dowiedziałam się tylko, że podobno ryby z Australii wymagają pH 8 i mogło im zaszkodzić moje ok. 7,5. To akurat nie ma sensu. Promieniczki wolą nawet niższe pH niż u mnie. Nie wiem co im zaszkodziło, ale prawdopodobnie moje warunki. Albo ta zimna woda, w której je dostałam.
Dlatego trochę wolę kupować ryby ze sklepu zaadaptowane do wody kranowej - nigdy mi ryby kupione w tej formie nie padły. Szkoda, bo różne fajne gatunki pewnie by mi ten Pan sprowadził. To miły człowiek jest.

A czy Proporczykowce dwupręgie są fajne?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

A czy Proporczykowce dwupręgie są fajne?

Oczywiście, nawet bardzo. Samce są nieduże (5, max pod 6cm) i dość łagodne jak na proporczykowce, nadają się na układ wielosamcowy.
Jedyny kłopot czy też trudność, to takie ustawienie światła żeby wydobyć takie barwy jak są do obejrzenia w sieci.
Miałem kiedyś te ryby, bardzo mi się podobały. Ale byłem wtedy mało doświadczony a ryby miałem od hodowcy pokolenie F2 i niestety nie zapewniłem im wystarczającej temperatury w gorące lato.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

EyeQueue pisze: wtorek 05 kwie 2022, 16:12 Chwila, myślałem, że jak nie jest przewidziany mop do zbierania ikry i następnie jej przesuszanie, to i tak żaden kundelek nie powstanie. Tymczasem Internet twierdzi, że jest możliwy wyląg bez wyciągania ikry z akwarium. Ech, ta nieprzewidywalna natura...
Przesuszenia ikry (diafazy) wymagają te karpieńcowate, które żyją w zbiornikach okresowych, natomiast żyjące w rzekach i zbiornikach niezanikających już niekoniecznie. To większość spotykanych w sklepach proporczykowców.
Ja mam Chromaphyosemion volcanum „Ekondo Titi” CB3SR 07/21 w dwóch zbiornikach, w jednym woda miękka, w drugim twarda, w obu mnożą się bez problemu. Oczywiście "wydajność" :-) takiej hodowli nie jest zbyt duża, ale nie na tym mi zależy. Urocze rybki, widok dwóch "prężących płetwy" samców jest wspaniały. Tyle, że skubane płochliwe są i jeszcze nie udało mi się zrobić filmiku lub choć zdjęcia.
P.S. Polecam lekturę "Akwarium" Nr 20 (1974).
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Czy Proporczykowiec Gardnera faktycznie jest agresywny(czytam w necie, że agresywny)? Można go trzymać z innymi Proporczykowcami lub z rybami innych gatunków, czy lepiej nie?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

eva pisze:Czy Proporczykowiec Gardnera faktycznie jest agresywny(czytam w necie, że agresywny)? Można go trzymać z innymi Proporczykowcami lub z rybami innych gatunków, czy lepiej nie?
To raczej z tych agresywniejszych gatunków, ale bez przesady (w porównaniu np. do malawijskich pyszczaków Obrazek ).
Z innymi tak, ale nie wszystkimi (z tymi bardzo łagodnymi to nie bardzo) i w większym zbiorniku już w takim wypadku by trzeba.
Z innymi rybami w sensie nie-proporcami już prędzej, bo proporce przejawiają agresję głównie do "swoich" i podobnych kształtem.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka


[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

eva pisze: środa 06 kwie 2022, 14:52 @Tomek B. o ten artkuł chodzi?
https://akwa-mania.mud.pl/literatura/ar ... m-nr-20-1/
Tak.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

eva pisze: środa 06 kwie 2022, 15:34 Czy Proporczykowiec Gardnera faktycznie jest agresywny(czytam w necie, że agresywny)? Można go trzymać z innymi Proporczykowcami lub z rybami innych gatunków, czy lepiej nie?
Do 45L bym go nie wpuszczał.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Chciałabym dodać ewentualnym Proporczykowcom do wody Tropical TORFIN. Będą jeszcze liście dębu, szyszki(ze 3), liście ketapangu, wyciąg z ketapangu. Nie chciałabym przedobrzyć. Na Torfinie jest też informacja, żeby stosować tylko w wodzie miękkiej (moja taka nie jest). Czy wogóle ma sens podawanie tego preparatu? Jaka ilość przy podmianie jest bezpieczna? A może lepiej wrzucić torf (włókna kokosa) do akwarium na piasek?
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

Torf. Dostępny w sklepach ogrodniczych niestety jest drobno mielony, więc bardzo dużo pyłu pojawia się w akwarium (do przeżycia, mam w jednym akwa). Po przelaniu takiego torfu wodą (najlepiej RO) dostaniesz Torfin za ułamek ceny sklepowej :-). Inne rozwiązanie to delikatnie zakamuflowana pończocha z granulowanym torfem Sery. Ładnie zbija TwW, lekko zakwasza, nie znacznie zabarwia wodę.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Tomek B. i tę pończochę ulokować blisko filtra? (Mam gąbkowy). Jak często wymieniać?
Coś takiego znalazłam, tańsze niż sery:
https://allegro.pl/oferta/jbl-tormec-1l ... 5248619203
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

eva pisze: czwartek 07 kwie 2022, 15:13 @Tomek B. i tę pończochę ulokować blisko filtra? (Mam gąbkowy). Jak często wymieniać?
Coś takiego znalazłam, tańsze niż sery:
https://allegro.pl/oferta/jbl-tormec-1l ... 5248619203
Umieścić gdziekolwiek uwzględniając względy estetyczne :-). JBLa nie używałem, zawsze Sera
https://allegro.pl/oferta/sera-super-pe ... 8764881260
Wymieniać trzeba, gdy przestanie działać (wzrost KH, pH). W kranówie pewnie dość często.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Kupiłam. Dwie pary proporczykowcow dwupręgich (A. bivittatum) i para z Kap Lopez (A.australe). Mam nadzieję, że nie popełniłam tą kombinacją błędu. Według sprzedawcy nie powinny się pozabijać. Samice też do odróżnienia. Kupiłabym więcej samic, ale więcej nie było. Chciałam do tego Galaxiaki, ale sprzedawca odradził. Podobno Proporczykowce by je podgryzały. Czy to prawda? Szacunek dla pana sprzedawcy, bo odradzał mi wszystkie rybki po kolei czyli nie był tylko nastawiony na sprzedaż. Plus dla Discusa. Sprzedawca znalazł czas, żeby ze mną sympatycznie porozmawiać i doradzić.
Mam nadzieję, że ryby wytrzymają aklimatyzację. Wyglądają na przeszczęśliwe przemykając między liśćmi i korzonkami.
58BBECD1-0FC9-4853-8606-D894CA47FD8D.jpeg
986B475C-639F-447A-B509-703F8B57D2B2.jpeg
81A0BD9C-EE88-491D-9EE3-796EAB589CF1.jpeg
7F07469D-C7A0-48E0-A6F5-A81680625BD2.jpeg
AB6C612F-5FC7-4BE8-BC02-E03B8971821A.jpeg
BCFC1FBB-BF5A-4A97-9C3C-8ADEEDFB54C8.jpeg
Dwie samice różnych gatunków.
66B72A5A-2031-496C-A0D0-727A47D03A7C.jpeg
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

A widzisz, nie zauważyłem tego wpisu, że obsada już kupiona :) Gratulacje, dobry wybór i piękne sztuki.
Nie wiem jakie akwarium masz dla nich, ale ja bym niczego im nie dokładał. Choćby dlatego, że zaczną się mnożyć to Ci się stadka powiększą i będzie ciasno jak jeszcze jakieś towarzyszące dodasz.
Acha, moja obserwacja - proporce potrafią być skryte. Warto przy karmieniu stukać w szybkę kilka razy, po niedługim czasie się do tego przyzwyczajają i można je tym "sygnałem" wywoływać na widok :)

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 ostatecznie akwarium 53l (a nie 45l). 50/30/35. Chciałam Dwupręgie z Galaxiakami (chciałam bardzo mieć galaxiaki, ale nie ma już gdzie upchnąć ;). Więc ostatecznie są te trzy parki. Natomiast bardzo bym chciała jeszcze pare, harem czerwonopregich (striatum), jeśli je gdzieś znajdę. Bo są cudne i niewielkie. Czy to by już było za dużo? Zastanawiam się też, czy samiec Kap Lopez nie potrzebuje więcej samic,jedna wystarczy?
Jak się rozmnożą to będę oddawać. Gorzej jak się skrzyżują nie tak jak trzeba.
Będę im stukać :) chyba głodne są, bo wyszły do bananowców. Samce obu gatunków śmielsze niż samice.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

To akwarium które masz moim zdaniem nie pomieści 3 gatunku proporczykowca. A. stratum posiada moja córka (w tym 4 młode samczyki z przychówku ) w swojej kostce, faktycznie są piękne. Ale z Kap Lopezami już by mogły się krzyżować bo oba to aphyosemion.
Kap Lopezowi dorzuć z jedną samiczkę przy okazji, bo inaczej ta jedna będzie mocno męczona przez napalonego samca
Jeśli już chcesz coś dorzucić, to jako 3 gatunek polecałbym szczupienczyka karlowatego lub lsniącooczke normana - to bardzo drobne gatunki pływające przy tafli, proporców już bym nie dokładał.

PS. Super że poszłaś w proporce, dadzą Ci masę radości i są mega widowiskowe
Pokaż proszę całe akwarium z nimi, pls

PS2. Akwarium masz szczelnie przykryte? Ale na prawdę szczelnie?

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 no właśnie, przez te Twoje opowieści o rybkach córki, bardzo bym je chciała mieć. Wcześniej nawet nie wiedziałam o ich istnieniu. A teraz… rybki marzeń. Szkoda, że się nie pomieszczą :( :( :( :( Akwarium wygląda jakby miało sporo luzu i kryjówek. Jutro sfotografuję, bo rybki poszły spać. Uważam nieskromnie, że akwarium wygląda ładnie na żywo, ale na zdjęciach jakoś zawsze wychodzi kicha. Tzn. Filtr jest na wierzchu, termometr na wierzchu, mi nie przeszkadza ;) poza tym ładnie.
Co do szczupieńczykow i lśniącooczków. Nie będą podskubywane?
Co do Kap lopeza, to mam wrażenie, że on już trochę męczy tę samicę. Przystawiał się do niej w woreczku transportowym! Natomiast nie może jej znaleźć w akwarium, w gąszczu roślin, liściach etc.
Pokrywa niby jest, ale z tylu jest wycięta, bo była zbyt ciasna. Poszłam mocno górę docisnąć po Twoim poście ;) Faktycznie czasem zostawiałam małą przestrzeń z tyłu.
4496EB12-F4CD-402E-999C-CE14F6D3953D.jpeg
EEC3348F-F715-4AFB-821A-E9A6FD9ED706.jpeg
E6EB041F-2D70-4B4F-82F6-4E814ABE5A78.jpeg
6CCFD0BE-42E9-418A-BDC7-1EF5F6C7EEAF.jpeg
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Z tą pokrywą to nie żarty, musi być szczelnie. Jak coś tam zostaje dziurek, to może pouszczelniaj dociętymi kawałkami gąbki czy coś - warto nad tym troszkę pogłówkować.

Skrzeczyki czy lsniacooczki nie powinny być męczone, są bardzo szybkie poza tym. Miałem proporce ze szczupienczykami karlowatymi i spięć nie było.

Kap Lopez jest popularny, szybko powinnaś dostać jeszcze z jedną samiczkę.

No A. striatum musi widocznie poczekać na inne wolne akwarium
Bo w proporce łatwo się wkręcić i zacząć je "kolekcjonować" (ogromna ilość gatunków), jak to akwarium Ci "zaskoczy", to pójdziesz w to dalej

Bardzo ładne ryby kupiłaś, nie zawiedziesz się na nich.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Proporczykowce, szczupieńczyki i inne.Katalog.

https://www.killi.co.uk
ODPOWIEDZ