840l Afryka Zachodnia - Low-Tech

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Hej,

Akwarium założone we wrześniu 2020r

Mam z nim trochę problemów ze względu na wodę ze studni która jest KOSZMARNA zmienia się w czasie. Mam ją przepuszczoną przez stacje uzdatniania wody ogólnie dramat.
Ale walczę :)

Staram się prowadzić ten (i wszystkie moje zbiorniki) jako Low-Techy


Na dno tylko ziemia najtańsza z marketu powinno być 2cm tu dałem trochę za dużo przykryta plastikową siatką, na to żwir
-Rośliny: Anubiasy , Lotosy , Bolbitis heudelotii , ostatnio dodałem Nurzaniec Olbrzymi żeby szybko rósł.
- rybki : Świecik Kongijski + - 12 , Mruk Nilowy 6 , Buszowiec Ostropyski 2 , Barwniak purpurowy Hemichromis subocellatus 10.

Tak to teraz wygląda :



Pozdrawiam :)))
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Choć afrykańskie obsady to nie moje klimaty to Twój zbiornik prezentuje się bardzo dobrze:-) Napisz coś proszę więcej od strony technicznej w kwestii prowadzenia low- techa.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jashiu2 piękny zbiornik :) Ryby wyglądają jakby dogadywały się ze sobą, tak jest? Dołączam się do prośby przedmówcy.
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Dzięki za miłe słowa;)

To prawda one się dogadują ! widać że występują razem w tym samym środowisku bo naprawdę się uzupełniają . A Mruki Nilowe to mega inteligentne bestie

Hm jeśli chodzi o jakieś sposoby prowadzenia akwarium to mam Low-Techy od końca 2013r miałem małe duże średnie i zawsze jest to przyjemność w mieście na kranówce zalewasz takie akwarium nawet odrazu można wpuścić ryby i tyle cieszyć się pięknem.
Ważne trzeba mieć szybko rosnące rośliny i jeśli nic tego nie zaburza to bajka :)
z minusów nie wszystkie rośliny się nadają.

Z odstępstw od Low-Tech mam miękką wodę
przy ph 6,5 i twardościach 6 LT wciąż dobrze działa trzeba tylko roślin które lubią taką wodę.

zalety LT nie trzeba sprzątać usuwa się tylko nadmiar roślin i dolewa odparowaną wodę albo robi małą podmianę (jeśli masz pokrywę jak ja)

zalety naprawdę mało chorób

zalety taniość nie potrzeba drogich filtrów drogiego oświetlenia , nawozów i sam niewiem czego.

Wady nie dla Paletek one potrzebują zbyt ciepłej wody giną wtedy rośliny i akwarium przestaje działać.

pozdrawiam
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Jak robie start/restart (zdarzało mi się to parę razy ze względu na przeprowadzki)

1. na dno tylko ziemia najtańsza z marketu około 2cm ubijam, układam ją tak by nie widziała światła, przykrywam plastikową siatką.
2. na to żwir około warstwa 3-4cm można więcej
3. sadzą rośliny jak najwięcej łatwe w uprawie układam korzenie itp.(szczególnie na start warto mieć rośliny szybko rosnące)
4. zalewam wodą prosto z kranu odrazu o właściwej temp, dodaje środek wiążący metale ciężkie. (TRZEBA UWAŻAĆ Z CIEPŁĄ WODĄ NIE W KAŻDEJ LOKALIZACJI JEST DOBRA DO CELÓW AKWARYSTYCZNYCH) No i nie może być chlorowana.
5. używam tylko mechanicznych filtrów , biologiczny filtr stanowi dno akwarium.
6. po około 12h/24h spuszczam całą wodę.
7. jeszcze raz zalewam wodą prosto z kranu odrazu o właściwej temp. Dodaje środek wiążący metale ciężkie.
8. jeśli mogę to pozwalam zbiornikowi pobyć, ale jeśli się przeprowadzam i ryby siedzą po wiadrach to wpuszczam nawet po godzinie.
9. na początku świece mniej lub krócej, tak przez tydzień potem powoli dodaje światło.
10. często sprawdzam parametry i jestem gotów na szybką podmianę, robie małe podmiany.

Warto przeczytać książkę 'Rośliny W Akwarium" Diana Walstad wszystko jest tam wyjaśnione.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Mam jeszcze kilka pytań:-)
1. Czy każdej wielkości zbiornik może być prowadzony jako low- tech (chetnie spróbowałbym ze zbiornikiem 109 l)? Mam tu na myśli jego "bezproblemowość obsługi"? Skoro filtr biologiczny stanowi podłoże, to czym większy zbiornik, to tym łatwiej o jego stabilizację i czy mały zbiornik temu podoła?
2. Jakiej gradacji żwirek polecasz?
3. Jakiego preparatu używasz do wiązania metali ciężkich?
4.Rozumiem, że zalewając zbiornik kranówką musi być ona odstana? Czy mogą tu być jakieś odstępstwa tj. część odstanej a część prosto z kranu?
5. Jakie rośliny polecasz na start do małego zbiornika tj. 109l?
6. Jakiej siatki używasz?
Tomek B.
Posty: 237
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Wiek: 66

Piękny zbiornik, opowiadaj dalej :-).
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

DanielP pisze: czwartek 28 lip 2022, 08:09 Mam jeszcze kilka pytań:-)
1. Czy każdej wielkości zbiornik może być prowadzony jako low- tech (chetnie spróbowałbym ze zbiornikiem 109 l)? Mam tu na myśli jego "bezproblemowość obsługi"? Skoro filtr biologiczny stanowi podłoże, to czym większy zbiornik, to tym łatwiej o jego stabilizację i czy mały zbiornik temu podoła?

- nie ma problemu mam 110 w tej chwili funkcjonuje najlepiej z moich zbiorników :) mam też 5l i też super.

2. Jakiej gradacji żwirek polecasz?

- 2-3 mm chyba, byle nie piasek

3. Jakiego preparatu używasz do wiązania metali ciężkich?

- AZOO AQUAGUARD

4.Rozumiem, że zalewając zbiornik kranówką musi być ona odstana? Czy mogą tu być jakieś odstępstwa tj. część odstanej a część prosto z kranu?

- leje prosto z kranu ale bardzo powoli nalewam, robie raczej małe podmiany. Ważne żeby niemieć chlorowanej wody bo wtedy nawet 24h może być za mało (teraz stosują jakiś mocniej wiążący chlor )

5. Jakie rośliny polecasz na start do małego zbiornika tj. 109l?

-u mnie w 110l rewelacyjnie rośnie Nadwódka ale wszystko co szybko rośnie i nie potrzebuje dużo światła. Sagitaria jest świetna, Nurzaniec też się świetnie sprawdza.

6. Jakiej siatki używasz?

- z marketu budowlanego taka zielona w miarę sztywna.
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times



Tak powstawało to akwarium 2lata temu.

Udanego weekendu
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

IMG_20220730_151951.jpg
IMG_20220730_151839.jpg
To samiczka moich Barwniaków
to taka mniej spektakularna odmiana ale ma wielką zaletę jest mało agresywna.
Właśnie jedna para wyprowadziła młode na spacer
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Dziękuję Jashiu2 za szczegółowy opis i filmik. Napisz jeszcze proszę jakiego konkretnego żwirku używasz? Jakiej mocy/ jaki przepływ mają głowiczki? Lektura zamówiona:-)
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

DanielP pisze: niedziela 31 lip 2022, 10:38 Dziękuję Jashiu2 za szczegółowy opis i filmik. Napisz jeszcze proszę jakiego konkretnego żwirku używasz? Jakiej mocy/ jaki przepływ mają głowiczki? Lektura zamówiona:-)
Wiesz co żwirku to mi chyba trochę zostało mogę ci oddać
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jashiu2 dzięki za informacje. Ja tez już zamówiłam książkę. Wygląda bardzo interesująco po spisie treści.
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Tak książka jest znakomita - a prowadzenie akwarium według tej metody jest proste i nie wymaga wysiłku i czasu, jest też tanie. No i najważniejszy powód ryby żyją długo i w zdrowiu :)

A w sytuacjach awaryjnych można postawić takie akwarium w parę godzin i odrazu wpuścić ryby , sprawdzone i nie jest to niebezpieczne. Dobrze się też nadaje na szpital bo żeby prawidłowo funkcjonowało nie wymaga skomplikowanego filtra.

Polecam stosować się precyzyjnie do książki nie bać się :)))
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

DanielP pisze: niedziela 31 lip 2022, 10:38 jaki przepływ mają głowiczki? Lektura zamówiona:-)
Filtr wewnętrzny to 2x TURBO 750 firmy AQUA SZUT. Skierowany tak żeby mocno poruszał powierzchnią celem natleniania wody, nie stosuję innego napowietrzania. Na jednym mam gąbkę na drugim lampę UV (nie jest konieczna przy normalnej wodzie , ja mam dziwną wodę ze studni )
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

A jakie oświetlenie masz nad tym zbiornikiem żeby rosliny dały radę?

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

140 w Led na lato wystarczy zimą dorzucę z 20w zimne białe LED 120w i 2x 10w Aquael ledy slim plant
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times



Pojawiły się małe Barwniaki to ich 1 tarło narazie udaje im się upilnować maluchy. To ciekawa odmiana Barwniaka łagodniejsza i trochę mniejsza Pelvicachromis subocellatus "Moulondo - Barwniak purpurowy.
Moje nie są kupione w sklepie tylko podobno naprawdę jest to czysta odmiana.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jashiu2 fantastyczne maluchy :)
Tomek B.
Posty: 237
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Wiek: 66

Jak już podrosną, to chętnie bym parkę przytulił :-).
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

To bardzo młodzi rodzice . Maluchy mają już ponad 2 tyg i wczoraj już bardzo mocno się oddalały od rodziców, było ich tylko 10. Obiecuje że jak przetrwają napewno dam znać na forum.
Widzę że już następna para się dobrała i wykopała dziurę pod korzeniem i tańczą :)
Ale one są piękne !!!!!! :)

Barwniaki to były moje pierwsze ryby ale były bardzo agresywne a ta odmiana jest stosunkowo spokojna strasznie mnie to cieszy :)
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Jeżeli masz je od chłopaków z cichlidae.pl to możesz być spokojny o ich czystość gatunkową?:-)
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times



jest ich chyba 8 i rosną :)
Jashiu2
Posty: 31
Rejestracja: piątek 04 cze 2021, 14:51
2
Imię: żółty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Mam je od Papja , są inne niż te ze sklepu mają inne kolory i są łagodniejsze więc mam wiele radości z ich obserwacji :)
Tomek B.
Posty: 237
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Wiek: 66

Są piękne, miło popatrzeć na filmiki.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
ODPOWIEDZ