Zaniedbane stare akwarium

Dobór podłoża oraz nawozów. Przepisy, porady.
Karolus
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 23 sty 2022, 10:06
2
Imię: Robert
Been thanked: 2 times

W ramach eksperymentu będę odpalał bimbrownie kwasek/soda, dla kontroli chcę kupić tester i teraz pytanie, kupić test 20 czy 30mg/l ?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Karolus 30
Karolus
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 23 sty 2022, 10:06
2
Imię: Robert
Been thanked: 2 times

Dzięki, a tak z ciekawości kiedy powinno wybrać się 20tke?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Karolus Nie odpowiem na to pytanie. Natomiast 39 to górną granicę przyduchy. Powyżej tego poziomu ryby zaczną padać. Stosowanie 20 wydaje mi się sensowne jeżeli zakładasz,że tego poziomu nie chcesz przekroczyć.
Karolus
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 23 sty 2022, 10:06
2
Imię: Robert
Been thanked: 2 times

Mały update z pola walki, zrobiłem dużą przecinkę roślin, jak tylko namierzę coś co nosi znamiona glonów to wywalam liście, do tego drugi tydzień podmiana 25l wody (jak na akwarium 112l netto to chyba wystarczy) do tego kupiłem femangę algen stop, leję potas i odpaliłem bimbrownie kwasek/soda.... dużo tych zmian ( w sumie nie wiem czy nie za dużo na raz, ale zobaczymy)....
Efekt? Jest chyba trochę lepiej, ale nie wiem czy to efekt wizualny wycięcia zaatakowanych liści, czy faktycznie idzie w dobrą stronę... wstawię fotki jak będzie czym się pochwalić...
Man tylko jedno pytanie... bimbrownie podaję ~1 bąbelek co2 na 2s, w zbiorniku mam mgiełkę drobniutkich pęcherzyków gazu, tak ma być czy mam marny dyfuzor i gaz nie rozpuszcza się? (Wskaźnik co2 na zielono, więc niby ok...) ale ta mgiełka bąbelków nie wygląda zbyt estetycznie... dlatego pytam..
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Karolus Bąbelki to kwestia dyfuzora. Dlatego mam narzutowy i tego nie widać. Kosztuje to jakieś 50-60zł na Ali. Ja bym nie lądował chemii na glony,bo rozpadną się one na kolejne źródło makr i nakarmią kolejne glony. Lepiej wpakować tonę szybko rosnących roślin i niech one swoje zrobią. Nie zapomnij o dobrym świetle. Ja u siebie daję 2 bąble na sekundę i nie wydaje się to przesadą.
Karolus
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 23 sty 2022, 10:06
2
Imię: Robert
Been thanked: 2 times

Po dłuższej walce, o dziwo akwarium udało się odratować, po globach ani śladu roślinki odżyły, nawet czerwone ładnie rosną \o/
Ale żeby nie było za różowo to pojawił się nowy problem... podejrzewam że zwiększenie światła i dodanie co2 spowodowało że roślinki wyssały jakiś składnik odżywczy i powoli zaczyna być widać braki, a to może oznaczać że glony zaraz wrócą...
Na razie objawy są tylko na jednym rodzaju roslin inne wyglądają na w pełni zdrowe

Na chwilę obecną zgodnie z Waszymi radami podaję potas ~1ml dziennie, do tego CO2 ~11h (1 bąbelek na sekundę, może ciut mniej), podmiany czysta RO co 2 tyg ~25l (akwarium 112l)

Poniżej zdjęcia może coś podpowiecie
20221112_122947.jpg
20221112_122958.jpg
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Jarzy pisze: niedziela 09 paź 2022, 22:33 Dlatego mam narzutowy i tego nie widać. Kosztuje to jakieś 50-60zł na Ali.
@Jarzy - dasz jakiś link? Żeby faktycznie doszło i najlepiej w miarę szybko :D
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Karolus pisze: niedziela 13 lis 2022, 09:20 Na chwilę obecną zgodnie z Waszymi radami podaję potas ~1ml dziennie...
Czy ktoś widział może w jakimś stacjonarnym sklepie w Warszawie sól K2SO4 w sprzedaży ?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@denkmal 27,62 zł 16%OFF | CO2 Atomizer dyfuzor zewnętrzny reaktora akwarium akwarium dla 12/16mm 16/22mm
https://a.aliexpress.com/_mPhN4nI

@jarks Szukaj na Allegro. Nie K2SO4 tylko KCl. Za 500g zapłacisz jakieś 20zl.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Ile potrzebujesz? Poszukam, mogę mieć.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

EyeQueue pisze: niedziela 13 lis 2022, 16:44 Ile potrzebujesz? Poszukam, mogę mieć.
Dziękuję @EyeQueue za propozycję.
Kiedyś w clarias.pl mieli paczkowany, ale już nie ma ... W razie "W" zamówię w sklepie internetowym lub na Allegro :)
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Jarzy pisze: niedziela 13 lis 2022, 16:28 @jarks Szukaj na Allegro. Nie K2SO4 tylko KCl. Za 500g zapłacisz jakieś 20zl.
@Jarzy, dziękuję za radę. Próbuję coś w necie znaleźć na tej temat ...
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Sprawa jest prosta, nie da się podawać samego "potasu", bo to kation, który występuje w solach. Do wyboru mamy z grubsza:

wodorotlenek KOH — NIE DOTYKAĆ (jedyna nie-sól w tym zestawieniu, ale można łatwo zrobić krzywdę sobie i rybkom);
węglan K₂CO₃ — bezpieczny dla użytkownika, poza tym w akwarium niewielka różnica w stosunku do KOH. Jeśli nie robicie przypadkiem Tanganiki, nie interesuje Was;
wodorowęglan KHCO₃ — stosunkowo trudny do zdobycia, można stosować pod warunkiem kontroli pH;
azotan KNO₃ — można stosować, o ile chcemy przy okazji podnieść azot. I tylko wtedy!
fosforan KH₂PO₄ lub K₂HPO₄ — jak wyżej, tylko fosfor. Zalecana duża ostrożność, bo łatwo złapać glona!
chlorek KCl — anion z grubsza obojętny, w stężeniach dozowanych z potasem nie stwarza problemów;
siarczan K₂SO₄ — jak wyżej, tylko siarczany zamiast chlorków. Ortodoksyjni rośliniarze uważają, że jedne są bezpieczniejsze od drugich. Lub na odwrót... Zawiera nieco mniej potasu procentowo niż chlorek (44,9 % vs. 52,4 %).

Zasadniczo tyle, choć sam stosuję jeszcze szczawian potasu, poniekąd zaprzeczając samemu sobie (z pierwszego zdania), bo w tym przypadku prawie ilościowo strąca się szczawian wapnia. Stosując mieszankę ww. szczawianu potasu i kwasu szczawiowego za jednym zamachem dodaję brakującego potasu i obniżam twardość, nie usuwając jednak magnezu. Jak będę robił Tanganikę (a szanse rosną), to szczegółowo opiszę...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@jarks Stosuję KCl,bo jest lepiej rozpuszczalny. Spotkałem się z argumentacją,że siarczany kumulują się w podłożu i po 2 latach trzeba restartować. Naturalnie nie wierzę w to. Niemniej jednak stosuję KCl.
Karolus
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 23 sty 2022, 10:06
2
Imię: Robert
Been thanked: 2 times

No dobra, ale prawdę mówiąc nadal nie do końca wiem co dalej robić... z opisów w necie jakie znalazłem wygląda że badał mam mało potasu, problem dotyczy tylko starych liści nowe wyglądają ok, zresztą widać to nawet na zdjęciach. Prawdę mówiąc nie mam ani wiedzy ani czasu żeby pisać "doktorat" z nawożenia akwarium ale oczywiście zdaje sobie sprawę że nikt problemów nie rozwiąże za mnie.... prosiłbym o jakieś nakierowanie.
Co do potasu, kupiłem gotowy roztwór więc nie mam pojęcia z jakich soli powstał, zresztą nawet nie wiedziałem że są różne sposoby jego pozyskania (wybaczcie lamerstwo, ale z chemii to tylko destylacja wzbudza moje zainteresowanie) :)
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@Karolus zerknij tu viewtopic.php?t=45
Może znajdziesz coś przydatnego.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Karolus
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 23 sty 2022, 10:06
2
Imię: Robert
Been thanked: 2 times

Poczytałem, jest materiał do przemyśleń, ale... może będę uparty jak osioł ale posiłkując się artykułami na akwarystyczny24.pl wychodzi mi że brakuje potasu, podaję go 1ml/dobę.
Czy przy takim podawaniu może go być za mało? Akwarium mocno zalesione... dodatkowo podaję go w dzień po zapaleniu światka, czy porą ma znaczenie?
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Karolus pisze: poniedziałek 14 lis 2022, 08:01 Poczytałem, jest materiał do przemyśleń, ale... może będę uparty jak osioł ale posiłkując się artykułami na akwarystyczny24.pl wychodzi mi że brakuje potasu, podaję go 1ml/dobę.
Czy przy takim podawaniu może go być za mało? Akwarium mocno zalesione... dodatkowo podaję go w dzień po zapaleniu światka, czy porą ma znaczenie?
Możliwe, że jest jak piszesz.Ten mój post z linku był raczej w kontekście tego ile i jakiej soli rozrobić itd. Ja podaje nawozy po zgaszeniu światła.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Sprawdziłem, mam tylko chlorek potasu (KCl). Jakby ktoś potrzebował, mogę od razu zrobić roztwory - w takim przypadku potrzebuję litraż netto i żądaną dawkę (ppm).

Mam też octan, ale to raczej dla hardkorów = proszenie się o sinice...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

EyeQueue pisze: poniedziałek 14 lis 2022, 15:23 Sprawdziłem, mam tylko chlorek potasu (KCl). Jakby ktoś potrzebował, mogę od razu zrobić roztwory - w takim przypadku potrzebuję litraż netto i żądaną dawkę (ppm).
To może @EyeQueue ja się zgłoszę i poproszę, dawka na 90l netto, 0,5 ppm (mam nadzieję że nic nie pomieszałem).
Z góry serdecznie dziękuję.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Trochę mało, chyba, @jarks. Albo to dawka codzienna...
Tak czy inaczej, jaką objętość chcesz dozować — czytaj, jaką masz strzykawkę. Przy czym uwaga. Im większa strzykawka, tym większa (zazwyczaj) dokładność. Czyli dozując 1 cm³ będziesz miał ~10% błędu samego dozowania, przy 10 cm³ będzie to ~2% dla typowych strzykawek jednorazowych.

Zakładając 1 cm³ jako przykład:
Dawka 0,5 ppm, czyli prawie to samo co 0,5 mg/dm³ (różnica formalnie jest, ale niemierzalna dla zwykłych śmiertelników) i 90 dm³ wody (osobny temat, jak to policzyłeś, ale to może już nie w tym wątku) oznaczają, że pojedyncza dawka to:
0,5 mg/dm³ · 90 dm³ = 45 mg (popatrzcie na jednostki, jeśli ktoś Wam opowiadał, że w chemii trzeba umieć wzory, kłamał)
A teraz chcemy, żeby te 45 mg zmieściło się w 1 cm³. Czyli 45 g w 1 dm³ (proporcjonalnie obie wartości ×1000).
Zatem 1 dm³ (litr) starczy na 3 lata (1000 cm³ 1000 dni).
Mogę rzecz jasna zrobić mniejsze stężenie, żeby dozować np. 2, 5 10 cm³.

Daj znać na priv, razem z jakimś kontaktem. Odbiór na spotkaniu (jeśli będzie w tym lub przyszłym tygodniu), na SGGW, trasie Rembertów-Ursynów, Rembertów-Świerk lub Ursynów-Świerk. Albo gdzie indziej, bo czasem jeżdżę w dziwne miejsca.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

EyeQueue pisze: wtorek 15 lis 2022, 20:37 Trochę mało, chyba, @jarks. Albo to dawka codzienna...
Tak czy inaczej, jaką objętość chcesz dozować — czytaj, jaką masz strzykawkę.
@EyeQueue używam pojemników 0.5l (takich jakie są standardowo w sprzedaży z "oryginalnymi" mikro, makro), dozuję więc metodą na "klik" (jedno naciśnięcie to ok. 1ml), dawkowanie codzienne.
Pomysł z odbiorem na forumowym spotkaniu wydaje się najdogodniejszy (na priv przesyłam też moje namiary).
Tak się zastanawiam, czy nie najwygodniej dla Ciebie byłoby gdybym faktycznie poprosił o "działkę" soli do jej samodzielnego rozpuszczenia w wodzie demineralizowanej (może w 1l ?), tak na spróbowanie, czy jest jakaś różnica w stosunku do K2SO4, później zrobię sobie jakiś większy zapas w sklepie internetowym.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Wody mi raczej na zabraknie...
IMG_20221116_144214.jpg
A jak zabraknie, to sobie dokupię wkłady z grantu. Taki bonus zawodowy.

Zatem 1 cm³ = 45 mg K (85,8 mg KCl). Litr czeka...
Ale próbować go będziesz przez 3 lata, zanim się skończy. :lol:
IMG_20221116_162149.jpg

Kto następny?
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

To będzie próba systematyczności :D
Dziękuję @EyeQueue !
ODPOWIEDZ