[160L][SA] Pielęgniczki - kolonia... czy to ma sens??

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Limak86
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 11 times
Been thanked: 136 times

Witam w wątku dotyczącym nowej aranżacji mojej wysłużonej 160-tki :)

Moja kochana Żona zażyczyła sobie, żeby nowa odsłona tego akwarium była bez roślin, bo wg Niej takie zarośnięte akwaria (jak np. moja 650-tka :P ) wyglądają ciężko, chaotycznie... no taki kompostownik :P
Miało być prosto, czysto i elegancko... a obsadę już mogłem wybrać sobie sam ;)

Za aranżację posłużyły szare kamienie oraz niesamowicie ciekawe (przynajmniej wg mnie) korzenie - oba elementy pochodzą ze składu kamienia, do tego najzwyklejszy piasek jako podłoże. Jako że miało być prosto i czysto, to nie mogłem zagracić wszystkiego liśćmi, szyszkami itp tak jakbym chciał :(
Oświetlenie to kilkuletnia lampa LED - Chihiros, świeci tu sobie na ułamek mocy...
Filtracja to leciwy kubełkowy JBL Cristal Profi e900...

Z obsadą sytuacja miała się następująco...
Na tegorocznych Warszawskich Dniach Akwarystyki wysłuchałem prelekcję Patryka Jaworskiego (użytkownikom forum C.pl znany jako Papja) na temat hodowli i chowu Apistogramma (jest z tego nagrany materiał dostępny na YT, szczerze polecam).
Pośród wielu ciekawych zagadnień poruszył On kwestię układów, w jakich warto trzymać pielęgniczki.
Z jego sporego doświadczenia wynika, że dla uzyskania młodych najlepsze są układy 1+1 lub 2+1 (tak tak, nie 1 samiec + 2 samice ale odwrotnie!).
Jeśli jednak chcielibyśmy prowadzić zbiornik od taki sobie amatorski, "ozdobny", to Patryk poleca zdecydowanie stworzenie koloni (na start 10+ sztuk), podczas prelekcji krótko uargumentował dlaczego :)
Postanowiłem sprawdzić jego doświadczenie na własnej skórze i tak oto do mojego nowego szkiełka miała trafić kolonia małych pielęgniczek. Początkowo planowałem Apistogramma borelli lub A. trifasciata. Okres wakacyjny nie sprzyjał mi za bardzo i nie mogłem znaleźć tych gatunków w ogóle lub jeśli znalazłem to kondycja była mocno średnia...
I wtedy będąc w swoim zaprzyjaźnionym lokalnym pruszkowskim sklepie (Twoje Zoo na ul Helenowskiej), zobaczyłem młode ale już całkiem nieźle wybarwione i, co bardzo istotnie zwłaszcza przy tym gatunku, w dobrej formie Mikrogeophagus ramirezi. Gatunek dobrze znany i bardzo oklepany... ale uznałem, że to jest to czego szukam :)
Po 4 tygodniach dojrzewania zbiornika pielęgniczki trafiły do akwarium, a po kolejnym tygodniu (jako rozpraszacze) dołączyło do nich stadko 30 sztuk Paracheirodon simulans (również oklepane, ale zawsze bardzo mi się one podobały oraz idealnie pasowały preferowanymi parametrami do M. ramirezi).

No to w końcu (po tej ścianie tekstu o który nikt nie prosił :P ) kilka zdjęć :)
20240801_211057.jpg
20240801_204026.jpg
20240801_204043.jpg
Ryby jeszcze młode (2-2,5 cm), ale z całej grupki wyłoniła się szybko dominująca para:
samiec
20240804_184952.jpg
20240804_185002.jpg
samiczka (charakterystyczny różowy brzuszek)
20240804_185215.jpg
Szybko zmajstrowali tarło i jajeczka... ale że są to młodzi rodzice, to nic z tego nie wyszło :) (na zdjęciu samczyk pilnujący ikry)
20240801_211256.jpg
A na koniec... taki mam teraz widoczek na mój regał... "Dwa światy" :)
20240804_201403.jpg
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Kolonia Mikrogeophagus ramirezi...
[160L] Mała rafa...
DanielP
Posty: 596
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 65 times
Been thanked: 112 times

Patryk to osoba, która ma bardzo dużą wiedzę na temat pielęgniczek i nie tylko ale ja akurat do jego opinii dotyczącej układów w jakich trzyma się pielęgniczki podchodzę nieco sceptycznie:-) Mam w tej kwestii nieco inne doświadczenia ale żeby nie odbiegać od tematu to faktycznie możnaby napisać, że M.ramirezi to oklepane ryby ale czy tak faktycznie jest? Moim zdaniem są one dość często spotykane w akwariach ale rozmnażane i co najważniejsze utrzymywane w dobrej kondycji już niestety rzadziej i dlatego bardzo się cieszę, że trafiły w twoje ręce. Chwal się nimi jak najczęściej! W jakich parametrach będziesz je utrzymywał? Kamienie nie będą zatwardzać Ci wody?
eva
Posty: 2207
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 168 times

No więc….jak tu weszłam to źle coś przeczytałam i myślałam że to wątek Daniela. Zobaczyłam zdjęcia i miałam napisać, że to akwarium wygląda zupełnie jak Limaka ;) Tak więc masz swój absolutnie rozpoznawalny styl :) To, że ryby oklepane to nie ma znaczenia jeśli Tobie się podobają. No i faktycznie sporo osób kupuje te małe pielęgniczki i po prostu wrzuca jak leci do zbiornika towarzyskiego (bez piasku, bez warunków, bez niczego). Mam tylko jedno pytanie, czy one mogą żyć bez roślin? Jak to wygląda w naturze?
Limak86
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 11 times
Been thanked: 136 times

DanielP pisze: niedziela 04 sie 2024, 23:47 Patryk to osoba, która ma bardzo dużą wiedzę na temat pielęgniczek i nie tylko ale ja akurat do jego opinii dotyczącej układów w jakich trzyma się pielęgniczki podchodzę nieco sceptycznie:-) Mam w tej kwestii nieco inne doświadczenia
No właśnie zaciekawił mnie swoimi doświadczeniami, bo są "nietypowe", dlatego chciałem się sam przekonać. Czas może zweryfikuje...
DanielP pisze: niedziela 04 sie 2024, 23:47 W jakich parametrach będziesz je utrzymywał? Kamienie nie będą zatwardzać Ci wody?
Ponieważ to nie są WF-ki tylko typowe hodowlańce pokolenie F10000 ( :P ), więc uznałem że najlepiej byłoby postawić baniak na kranówce.
Tak też zrobiłem, zalałem swoim kranowitem... pH zwykle wychodziło na nim ok. 7,5 a twardość ok 15.
No i teraz planuję lekko i powoli to wszystko zbijać robiąc kilkulitrowe podmianki co 1-2 tygodnie mieszanką 1:1 RO-kran... Nie chcę dojść do jakichś bardzo niskich wartości ale jednak wyśrodkować między literaturowym optimum a moimi wyjściowi wartościami - dla hodowlańców powinno być chyba ok.
eva pisze: poniedziałek 05 sie 2024, 08:44 Mam tylko jedno pytanie, czy one mogą żyć bez roślin? Jak to wygląda w naturze?
Nie miałem ambicji by był to zbiornik biotopowy, poza tym "musiałem" dostosować się nieco do sugestii Żony (brak roślin - przemyciłem tylko pływające :P , jak najbardziej uporządkowany i czysty wystrój).
W naturze ramki żyją w różnych miejscach ale zwykle tam gdzie jest możliwość się ukryć, czy to w roślinności czy też jakichś korzeniowiskach.
U mnie roślin brak, ale korzenie przez swoją wyjątkową strukturę (są one specjalnie szykowane, dodatkowo dziurawione, w miejscu gdzie je kupiłem) mają ogromną ilość schowków, barier wzrokowych itp.
Przykładowo ten korzeń po lewej przy tylnej szybie ma kształt jakby połowy łupiny kokosa, jest wydrążony i od płaskiej strony trzyma się szyby na magnesach neodymowych przez co w środku jest sporo miejsca.
Poza tym tak te korzenie specjalnie ułożyłem na tych kamiennych fundamentach żeby i pod korzeniem były miejsca na kopanie niewielkich nisz.
Za tym korzeniem z prawej jest ukryta łupina kokosowa a także z płaskiego kamienia opartego o tylną szybę i kilku mniejszych, zrobiłem kilka szczelin... Także może zdjęcia tego nie pokazują ale miejsc na ukrycie się, odpoczynek itd. jest na prawdę sporo :)
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Kolonia Mikrogeophagus ramirezi...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 613
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 52 times
Been thanked: 99 times

Mam nadzieję, że na rośliny pływające wybrałeś te spoza strasznej listy... ;) Tam po lewej stronie świetnie się wpasuje ta magiczna chińska doniczka ze skrzydłokwiatem czy epipremum czy cokolwiek innym (świeża bazylia do obiadu?)

Jestem wiernym kibicem aranżacji i zestawów mieszkańców które umieszczasz w swoich szkłach. Gratulacje dla Muzy, jak widać ma ona istotny wpływ na to czym się nam chwalisz. Nie wspomnę czyje szkła mi to przypomina, tylko altumów brak... ;)
Chociaż te ramki są bardzo ładne (osobiście zupełnie nie podchodzą mi żadne elektryki czy złote welony), to jednak hodowlanie głupie są strasznie jeśli chodzi o rozmnażanie - trą się przy byle większej podmianie wody, ale odchowanie młodych to już problem, zwłaszcza przy zbiorniku nie monogatunkowym. Pamiętam jaki szok przeżyłem jak zamieniłem je na zwykłe kakadu tylko w zestawie WF/F1.

No i w tym zestawieniu to jednak ciągle słabo toleruję światło powyżej 8k K. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Limak86
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 11 times
Been thanked: 136 times

ahr pisze: poniedziałek 05 sie 2024, 19:06 Mam nadzieję, że na rośliny pływające wybrałeś te spoza strasznej listy... Tam po lewej stronie świetnie się wpasuje ta magiczna chińska doniczka ze skrzydłokwiatem czy epipremum czy cokolwiek innym (świeża bazylia do obiadu?)
To limnobium, więc chyba bezpieczny wybór 😉
Nic nadwonego nie wsadzę bo nad akwa jest półka z drugim... za mało miejsca by było.
ahr pisze: poniedziałek 05 sie 2024, 19:06 Jestem wiernym kibicem aranżacji i zestawów mieszkańców które umieszczasz w swoich szkłach.
Bardzo mi miło, dzięki za komplement 😉
ahr pisze: poniedziałek 05 sie 2024, 19:06 Chociaż te ramki są bardzo ładne (osobiście zupełnie nie podchodzą mi żadne elektryki czy złote welony), to jednak hodowlanie głupie są strasznie jeśli chodzi o rozmnażanie - trą się przy byle większej podmianie wody, ale odchowanie młodych to już problem, zwłaszcza przy zbiorniku nie monogatunkowym. Pamiętam jaki szok przeżyłem jak zamieniłem je na zwykłe kakadu tylko w zestawie WF/F1.
No właśnie chciałem odpocząć od rzadszych gatunków lub dzikich osobników, chciałem coś dostępnego, czego nie będzie szkoda jak pójdzie coś nie tak...
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Kolonia Mikrogeophagus ramirezi...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 512
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 102 times
Been thanked: 29 times

"Na tegorocznych Warszawskich Dniach Akwarystyki wysłuchałem prelekcję Patryka Jaworskiego (użytkownikom forum C.pl znany jako Papja) na temat hodowli i chowu Apistogramma (jest z tego nagrany materiał dostępny na YT, szczerze polecam)."

Można prosić o link do w/w materiału?
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Limak86
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 11 times
Been thanked: 136 times


Poranna Witaj Zmiano pisze: Można prosić o link do w/w materiału?
Proszę bardzo [emoji3]



Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Kolonia Mikrogeophagus ramirezi...
[160L] Mała rafa...
ODPOWIEDZ